Deri altı yağ dokusu kalınlığının değerlendirilmesinde skinfold kaliperi ve ultrosonografi ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of skinfold caliper and ultrasound measurements in assessment of subcutaneous fattissue
  1. Tez No: 138412
  2. Yazar: ŞAHİKA PINAR AKYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, radyolojik yöntemlerden ultrasonografı (USG) ile ölçülen deri altı yağ dokusu skalmlığı değerleri referans alınarak somatometrik yöntemlerden biri olan deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinin güvenilirliğinin ve bu ölçümlerin serum lipoproteinleri ile korelasyonlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 20-70 yaş arasında, her onlu yaş diliminden 10 kadın ve 10 erkek olacak şekilde rastgele seçilmiş 100 kişi alındı (50 kadın, 50 erkek). Bireyin antropometrik özelliklerim belirlemek amacıyla metre, mezura, ayak baskülü, skinfold kaliperi kullanıldı. USG ile yapılan ölçümler Radyoloji polikliniğinde, biyokimyasal analizler ise Tıp Fakültesi Biyokimya Laboratuvan'nda yapıldı.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to investigate the reliability of skinfold thickness measured by caliper in reference to ultrasound (USG) measurements of subcutaneous fat tissue thickness and to correlate between these values and serum lipid levels. The subjects for this study were 100 adult volunteers (50 male and 50 female). The ages of the subjects were 20-70 (10 male and 10 female for each decade). A meter, a tapeline, a weighing machine and a skinfold caliper were used to determine the antropometric characteristics of the subjects. The measurements performed by USG were approved by the Polyclinic of the Radiology and biochemical analysis were approved by the Laboratory of Biochemistry.