Azot implantasyonu yapılan niti eğelerin kesme etkinliklerinin incelenmesi
Cutting efficiency of nitrogen implanted nickel titanium files
  1. Tez No: 138413
  2. Yazar: ÖZGÜR TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
81 7. ÖZET Bu çalışmada farklı sıcaklıklarda fırınlanan azot iyonu implantasyonu yapılmış NiTi eğeler, implantasyon yapılmış ancak fırınlama (anneal) yapılmamış NiTi eğeler ve standart eğelerin kesme etkinlikleri, rezin bloklardan uzaklaştırdıkları madde miktarı, her eğe için kullanılan blok sayısı ve eğelerin bloklar içerisinde yapmış oldukları işlem sayılan dikkate alınarak değerlendirildi. Titanyum plakalara lxlO17 cm"2 dozda 14N iyon implantasyonu yapıldı. Titanyum plakalar 400BC ve 500aC'de fırınlandı ve x ışını kırınımı tekniğiyle analiz edildi. Titanyum nitrat oluşumu her iki sıcaklık derecesi için de gözlendi, fakat 50CPC için daha belirgindi. NiTi eğelerin yüksek fırınlama sıcaklıklarında şekil hafızasında oluşabilecek kayıplar düşünülerek, bu çalışmada eğeler 300°C ve 400°C'de fırınlandı. Çalışmamızda 39 adet, yapay kanal içeren şeffaf blok kullanıldı. İmplantasyon yapılmayan l.eğe 4 blokta, 2. eğe 5 blokta kullanıldı. İmplantasyon yapılan ve 300°C'de fırınlanan eğelerin ikisi de 7'şer blokta kullanıldı. İmplantasyon yapılan ancak fırınlanmamış eğe 4 blokta kullanıldı. İmplantasyon yapılan ve 400°C da fırınlanan eğelerin ikisi de 6'şar blokta kullanıldı. Bloklar içindeki kullanım sayılan bakımından, eğeler arasında (implantasyon yapılmış ama fırınlanmamış eğe hariç) belirgin bir fark olmadığı gözlendi. Şeffaf rezin bloklar uzaklaştınlan madde miktarlan açısından değerlendirdiğimizde, başlangıç ve bitiş ağırlık ortalamalarında istatik olarak belirgin bir fark gözlenmedi. Bununla beraber, iyon implantasyonu yapılan ve 300sC'de fınnlanan eğeler en iyi sonucu verdi. Eğelerin bloklar içerisinde kınlıncaya kadar yapmış oldukları işlem basamak sayılan değerlendirildiğinde, implantasyon yapılmamış eğelerin birincisi 225, ikincisi 286 işlem, implantasyon yapılmış ve 300QC'de fınnlanmış eğelerin birincisi 402, ikincisi 392 işlem, implantasyon yapılmış ancak fırınlanmamış eğe 230 işlem, implantasyon yapılmış ve 400eC'de82 fırınlanan eğelerin birincisi 334, ikincisi 342 işlem yaptı. İmplantasyon yapılmış ve 300°C ve 400BC'de fırınlanan gruplar ile implantasyon yapılmamış grup arasındaki fark istatistik olarak önemli bulundu. Farklı derecelerde fırınlanan implantasyon yapılmış eğeler arasındaysa önemli fark bulunmadı. Tarama elektron mikroskobu ile yapılan değerlendirmeler sonucunda implantasyon yapılmış ve yapılmamış olan eğelerin yüzey görünümlerinde bir farklılık gözlenmedi. 4. bloktaki kullanımları sonrasında kırılan implantasyon yapılmamış ve implantasyon yapılmış ancak fırınlanmamış eğelerin SEM fotoğrafları incelendiğinde, kırık bölümün altmda çok sayıda çatlak hattı ve eğe yüzeyinden koparak ayrılmış bölümler izlendi. Bununla beraber, implantasyon yapılmış ancak fırınlanmamış eğede daha ince çatlaklar ve daha az yüzey bozulması vardı. Dördüncü kullanım sonrasında, 300°C'de fırınlanan implantasyon yapılmış grupta belirgin yüzey değişikliği görülmedi. 1200 büyütmeli SEM resimlerinde, sadece küçük çatlakların varlığı görüldü, implantasyon yapılmış ve 400°C'de fırınlanmış eğelerde, 300°C'de fırınlanan eğelere göre daha çok defekt gözlendi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; iyon implantasyonu ve 300°C'deki fırınlama, döner NiTi eğelerin bazı fiziksel özelliklerinin gelişmesi için yararlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
83 8. SUMMARY In this study, the cutting efficiency of nitrogen ion implanted NiTi files which were annealed at different temparatures, ion implanted but not annealed NiTi files and standart files were evaluated according to the weight loose from resin blocks, number of resin blocks used for each file and the number of operation steps that the files did in the blocks. Titanium plates were implanted at lxl017cm"2 with 14N ion. The titanium plates were annealed at 400°C and 500°C and analysed with the x-ray diffraction technique. Titanium nitrate formation was observed for both temparatures but more remarkable for 500°C. By considering the deficiencies of NiTi files in shape memory feature in higher annealing temperatures, the files were implanted and annealed at 300°C and 400°C in this study. Thirtynine clear resin blocks which had artificial canals were used for the study. Unimplanted first file was used in 4 blocks, the second file was used in 5 blocks, ion implanted, 300°C annealed files were both used in 7 blocks. The file which was implanted but not annealed was used in 4 resin blocks. The ion implanted and 400°C annealed files were both used in 6 blocks. No significant difference was observed between the files (except implanted but not annealed file) in terms of the number of usage in clear resin blocks. When we evaluated the weight of material removed from clear resin blocks no statistical significant differences were observed in the means of initial and final weighings with implanted and unimplanted groups. However, the group that implanted and annealed at 300°C gave the best results. When the number of operation steps till the files were broken in resin blocks evaluated; we observed that the first file of the unimplanted group made 225 steps and the second file made 286 steps, the first file of the implanted and 300°C annealed group made 402 steps and the second file made 392 steps, the implanted but not annealed file made 230 steps, the first file of the implanted and 400°C annealed group made 334 steps and the second file made 342 steps. For84 the number of operation steps, the difference between implanted and 300°C or 400°C annealed and unimplanted group was statistically significant. There was no significant difference between the files implanted at different temperatures. No differences were observed at the surface appereances of the implanted and unimplanted files in SEM. When the SEM pictures of unimplanted and implanted but not annealed files which were broken after the fourth usage were examined, there were lots of crack lines and separated and broken out particules from the file body just below the broken parts were observed. However, there were more tiny cracks and less surface deterioration on the surface of implanted but not annealed group. There were no apperant surface differences in implanted and 300°C annealed group after the fourth usage. Only slight crack appereances were seen in xl200 observations in SEM. More defects were seen on the surface of implanted and 400°C annealed group than 300°C annealed group. According to the results of this study, it can be said that ion implantation and 300°C anneal seems to be useful for the improvement of some physical properties of rotary NiTi files.