İstanbul Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde polis açısından cinsel saldırı suçlarının soruşturulmasında mevcut uygulamalar ve yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 138438
  2. Yazar: ZAFER TUNCEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
84 VII. ÖZET Cinsel saldın suçlarını sadece cinsel amaçla yapılan bir fiil olarak algılamak doğru değildir. Cinsel saldırıyla beraber fiziksel saldırılar ve sözel tehditlerin ortaya çıktığı, cinsel amacın yanında şiddetinde sıklıkla görüldüğü, kişinin benliğinin ihlal edildiği, saldırıyla beraber ortaya çıkan fiziksel, duygusal, sosyal, cinsel ve psikolojik problemlerin mağdur tararından belki ölene kadar yaşandığı, etkisinin uzun yıllar sürdüğü bir suç türüdür. Bu denli hayati öneme sahip bu suçların soruşturmayı yürüten emniyet birimlerince sıradan adli bir olay olarak görülmemesi gerekir. Bu bağlamda görevlilerin cinsel saldın suçlannın hukuki boyutunu bilmeleri hazırlık soruşturmasında yapılacak tahkikatın eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için önemlidir. Aynca cinsel saldın suçlannın soruşturulmasında meydana gelen aksaklıkların neler olduğu, mağdur ve fail davranışlan hakkında gerekli bilgiler edinilmesi, soruşturmacıların gerek mağdura gerekse faile karşı ön yargısız bir şekilde davranması için gerekli bir olgudur. Bu noktada mağdur ve faille yapılacak görüşmelerde uyulması gereken prosedürler ve teknikler başanlı bir soruşturmanın ön şartıdır. Çalışmada, 2000-2002 yıllan arasmda İstanbul İli Polis Sorumluluk bölgesinde meydana gelen 130 cinsel saldın olgusu incelenerek, olay, mağdur ve faille ilgili bilgilere değinilmiş, suçun aydınlatılmasına etki eden müracaat süresi, cinsel saldın ile beraber başka bir suçun işlenip işlenmediği, faildeki silah durumu ve mağduru uyguladığı şiddet ile mağdurun direnç durumu ve elde edilen delillere yer verilmiştir. Böylece çalışmada İstanbul Emniyeti'nde cinsel saldın suçlarının ne şekilde yürütüldüğü ortaya konularak, cinsel saldın suçlannda başarının sadece olayı aydınlatmak değil, gerek soruşturma esnasında, gerekse ilerUri devrelerde mağdurun yaşamış olduğu olayın etkisinden en kısa sürede kurtulmasını sağlamak olduğu, bunun da ancak konusunda uzman ve gerekli eğitimi almış ve sadece bu suç türü ile uğraşacak özel bir birimin kurulmasıyla mümkün olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY It is not appropriate to perceive a sexual assualt crime as an action done only on sexual purpose. It is a kind of crime in which physical assaults and verbal threatening come out, violence is frequently observed nearby sexual purpose, personal identity is violated, and the physical, emotional, social, sexual and psychological problems due to the assault are experienced, perhaps, through the life time of the victim. These crimes with such crucial importance should not be considerid as ordinary legal issues by the police units carrying out the investigation. Therefore, it is important for the investigators to know the legal dimensions of sexual assault crimes so as to complete the pre- investigation with no missing points. Moreover, having the required intormation on the victim and criminal behaviors and on what the defects encountered during investigation of sexual assault crimes is an essential issue for the investigators to threat not only the victim but also the criminal without prejudice. At this point, the procedures and techniques to be applied in the interviews with the victim and the criminal are the pre-requisite of a successful investigation. In the study, 130 sexual assault crimes that occurrce in the responsibility area of Istanbul Police Department between the years 2000-2002 are expllored and factual information about the victim and criminal, the application period, which affect the solution of the case, whether any other crime was committed other than the sectual crime, the weapon of the criminal, the violence exhibited on the victim, the victim's resistance to it and the gathered evidence are stated. Therefore, it is established in this study through examining how sexual assault crimes are handled in Istanbul Police Department that the success in sexual assault cases is not only to solve the case but also to make the victim recover from the effect of the crime he or she experienced in the shortest time both during the investigation and after it, and that this could only be possible with the establishment of a special team that has expertise training on their subject only to handle with such crime.