İstanbul'da 1997-2002 yılları arasında polis intiharları
- Tez No: 138439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
48 7. ÖZET Konusu 1997-2002 yıllan arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışan emniyet mensuplarının intiharları olan bu çalışmada öncelikle polisin tüm dünyada karşılaştığı sorunlar incelenmiş, ardından genelde Türkiye'de özelde İstanbul'da polisin çalışma şartlan ve altkültürü ele alınmıştır. Emniyet teşkilatının yapısından kaynaklanan sorunlara irdelenmesinin ardından bu yıllar arasında meydana gelen intiharlara demografik özellikleri sunulmuş, teşkilat mensuplan için intihar riskinin arttığı çalışma birimleri, şartlan, mevsimleri ve zamanlannm aralıklan belirlenmiş, alınacak önlemler için görüşler arzedilmiştir. ABSTRACT Subject of study, from the stuff working in the security department of Istanbul, the ones who suicided in period of 1997-2002 were researched, the problems which the world's police entitle were searched. Then generally in Turkey, especially in İstanbul the conditions of police tasks and police subculture were researched. After researching thoroughly the issues originating from the structure of general security department, the local attributes of suicide cases occured in the mentioned period are submitted. Increasing in the risk of suicide to the stuff,the timing, season etc. conditions of the branches were determined and measures which must be taken are submitted.
Özet (Çeviri)