Bursa ilindeki uyuşturucu madde suçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138440
  2. Yazar: YASİN BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
88 9.ÖZET Araştırma kapsamında öncelikle, Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden temin edilen koordinasyonlu dijital haritalar ve Uyuşturucu Madde Suçlan Olay verilerinin Arc View 3.1 CBS yazalım programı vasıtasıyla ilişkilendirilerek çeşitli suç analizlerinin yapılması amaçlanmıştrr.Prograrmn etkili fonksiyonlarından yararlanmak suretiyle birbiriyle uyumlu hale getirilen sayısal harita ve suç verilerini renklendirerek görselleştirilmesi, istatiksel analizlerin yapılması, değerlendirilmesi ve suçla mücadelede öngörüde bulunulması hedeflenmiştir. Çalışmada başlıca, ilçelere göre nüfus verileri ile uyuşturucu madde suçlarının olay sayısı arasındaki ilişkinin belirlenmesine çalışılmıştır. Uyuşturucu Madde Suçlarının olay sayısının nüfus oranlarıyla uyumluluk gösterdiği görülmüştür. Uyuşturucu Madde Suçlarının yıllara göre dağılımı grafiksel olarak incelendiğinde Olay Sayılarının 1995 ve 2000 yıllarındaki artışı dikkat çekmiştir. Programın sorgulama fonksiyonu sayesinde veriler, olay türü, suçun işlendiği yer, suçluların bölgelere göre dağılım yerleri, suçun işlendiği yıl, suçluların cinsiyeti, mesleği, öğrenim durumu, doğum tarihi ve sabıka duranlarına göre smıflandınlarak istenilen detaya inilmiştir. Ayrıca SPSS programı kullanılarak Olay Türleri ile Doğum tarihleri arasında bağlantı sağlanarak hangi suçu işleyen kişilerin hangi yaşlarda olduğu tespit edilmiştir. Bunun sayesinde caydırıcılığı sağlayacak önlemlerin geliştirilmesi düşünülmüştür. Olay Türleri ile suçluların doğum yerlerini bölgelere göre incelediğimizde uyuşturucu madde suçlarının üretimini, ticaretinive kullanımmı kimlerin gerçekleştirdiği tespit edilmiştir.Örneğin; Hint Kenevir Ekimi suçunun 1. sırayı %24.60 ile Karadeniz Bölgesi doğumluların, 2. sırayı %21.30 Doğu Anadolu Bölgesi doğumluların, olduğu tespit edilmiştir. Ve bu durumun anlamlı yada tesadüfi olup olmadığının ayrı bir araştırma konusu olabileceği vurgulanmıştır. Bu ve benzeri çalışmalar ile akademik ortamda bilim adamlarıyla yürütülecek ortak projelere imza atmak isteyen Polis teşkilatının tavrı, gelecekte Polis ve akademisyenler arasında geliştirilecek ilişkiler açısından oldukça olumlu bir davranış olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
89 ABSTRACT In this investigation it has been aimed to make the analysis of different crimes by relating coordinated digital maps which are taken from Bursa police and narcotic crimes event inputs by Arc View 3.1 CBS software the adapted numeral maps and crime inputs by the effective functions of the program, to make the statistics analysis, to evaluate and have foreseeing for struggle against guilt. In the work, it has been tried to point out the relation between population inputs for towns and narcotic crimes event number. It has been seen that, narcotic crimes event number and the population ronk is congenial. The increase of event numbers of the years 1995 and 2000 has been seen, when narcotic crimes were examined graphically according to years. By the help of the questioning function of the program, the inputs have been classified as, the sort of event, place of crime, criminal area, year of crime, the sex of the criminals, their profession, educational status, date of birth and their past offence situation in details. Also by using the SPSS program it has been found out which sorts of crimes are committed by which group of age by connecting the event sorts and date of birth. By that it has been thought to developed the preventions of with draw. The narcotic crimes production, trade and use has been enlightened when the event sorts and places of birth have been examined according to regions. For example the Black Sea region born take the 1st position with 24.60 percent and the East Anatolia region born take the 2nd position with 21.30 percent of Indian hemp plantation. And it has been mentianed that it could be investigated whether this situation is coincidental or meaningful. It is being evaluated very positive for the developing future relations between police and academics that the police department wants to handle shared projects as this one or similar with scientists.