Puberta dönemindeki bireylerde klinik periodontal bulgular ve dişeti dokusu örneklerinde CD4+, CD8+, CD16++56+ T hücresi düzeylerinin belirlenmesi bunların klinik parametreler ile ilişkilerinin araştırılması
The clinical periodontal findings in persons in stages of puberty and determining CD4+, CD8+, CD16++56+ T cell level in the samples of gingival tissue and investigating their relationships with clinical parameters
  1. Tez No: 138451
  2. Yazar: TURGUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill ÖZET Sağlıkta patojen organizmalar ve konak savunma sistemi arasında bir denge vardır. Bu denge virulans faktörler lehine döndüğü zaman hastalık ortaya çıkar. Supragingival ve subgingival bölgede kolonize olan bakteri plağı ve bakteri plağının metabolik ürünleri humoral ve sellüler immün sistemlerde aktif olabilirler. Hümoral immün yanıt esas itibariyle bakteri plağına karşı üretilen antikorları içermesine rağmen, sellüler immün yanıt gingival lezyonda var olan bir hücre populasyonunu ifade etmektedir. Bu çalışmadaki amacımız puberta gingivitisli hastalara etki eden immünoregülasyon mekanizmalarının belirlenmesi amacıyla lokal düzeyde CD4+,CD8+ ve CD16+56+ lenfosit oranlarının tespitedilmesidir. İlave olarak konvansiyonel tedavi uygulamalarından sonra puberta gingivitisli hastalarda T-lenfositlerinin alt gruplarında değişiklik olup olmadığını değerlendirmekti. Adolesan çağdaki 40 birey üzerinde yapıldı (puberta gingivitisli 20 ve sağlıklı 20 birey).Biyopsi örnekleri hastaların gingivitisli bölgelerindeki gingival dokudan alındı. Daha sonra CD4\ CD8+ ve CD16++56' lenfosit değerleri ve CD4+/CD8+ oranı biyopsi örneklerinde flow cytometry kullanılarak belirlendi. Bireylerde periodontal durumu belirlemek için aynı anda gingival indeks (Löe-Silness) ve plak indeks (Silness-Löe) skorları kaydedildi. Tedaviden önce ve tedaviden sonra elde edilen klinik ölçümler ve laboratuvar sonuçlan arasında ki farklılıkları karşılaştımak için eşleştirilmiş t-tesfi ve student t test'i kullanıldı. Puberta gingivitisli hastalarda CD4+, CD8+ ve CD16++56+ lenfosit değerleri sırasıyla % 23.50±4.86, % 13,81±3,6 ve % 12.63±2.78 olarak bulundu. Değerler kontrol grubunun değerlerinden daha düşüktü. CD4+ değeri konvensiyonal tedavi ile % 27,50±4,15 değerine yükseldi. Benzer bulgular CD8+ lenfosit değerleri içinde bulundu. CD8+ lenfosit değeri konvensiyonal tedavi ile % 17,63±2,42 değerlerine yükseldi. Bununla birlikte, konvensiyonal tedavi sonrasında CD4+/CD8+ oranı düştü.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY There is a balance, in health, between pathogen organisms and the host defense system; when there is an imbalance in favor of the virulence factors, disease may occur. Bacterial plaque that is colonized in the supragingival and subgingival region and its metabolic productions may become active in humoral or cellular immune systems. Although the humoral immune response basically includes antibody production against bacterial plaque, cellular immune response refers to a cell population exist in the gingival lesion. The aim of this study was to investigate the presence of the ratio of CD4+,CD8+ and CD16++56+ lymphocytes at the local level with the intention of determining immunoregulation mechanisms that are effective in patients with puberty gingivitis. In addition, it was to determine whether there was change in T-lymphocyte subsets in patients with pubertal gingivitis after the application of conventional treatment methods. The investigation was carried out on 40 adolescents subjects ( 20 subjects with pubertal gingivitis, 20 subjects with healthy). The biopsy samples were taken from the gingival tissues at the region of gingivitis. Then, CD4+,CD8* and CD16++56+ lymphocytes are CD47CD8* ratio values were determined using flow cytometry in the biopsy samples. At the same time, gingival index (Löe-Silness) and plaque index (Silness- Löe) scores were recorded to assess the periodontal status in subjects. To determine the differences between the clinical measurements and the laboratory results obtained before the treatment, after conventional treatment, we performed paried t-test and student t test. The CD4+,CD8+ and CD16++56+ lymphocyte values in the patients with pubertal gingivitis were found to be 23.50±4.86 %, 13,81±3,6 and 12.63±2.78 %, respectively. The values are lower than the control group. The CD4+ lymphocyte value increased to 27,50±4,15 % conventional treatment. A similar findings was found for CD8+ lymphocyte value. The CD8+ lymphocyte value increased to 17,63±2,42 % with conventional treatment. However, the CD4+/CD8+ ratio decreased after conventional treatment.