Puberta dönemindeki bireylerde görülen farklı etiolojilere sahip dişeti büyümelerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathologic investigations of gingival hyperplasia which depend on different aetiology on puberta
- Tez No: 192774
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN TEZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IVÖZETÇalışmamızda, puberta dönemindeki bireylerde kantitatif değerleredayanan ve histolojik verilerle desteklenen bir çalışma yapılmasıplanlanarak, farklı etiyolojilere bağlı gelişen dişeti büyümelerinde meydanagelen değişikliklerin saptaması amaçlandı. Bu amaçla, sağlıklı dişetinesahip 5 birey ile plağa, ilaçlara ve lokal etkenlere bağlı gelişen dişetibüyümesi olan toplam 30 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir.Araştırmamız, klinik, histolojik ve immünohistokimyasal olmak üzere üçkısımda yürütülmüştür. Bireylerin başlangıç ve periodontal tedaviler sonrasındaperiodontal durumunun tespiti için; plak indeksi (Pİ)-gingival indeks (Gİ)-sondlanabilencep derinliği (SD)-gingival hiperplazi indeksi (GHİ) ve gingival overgrowth indeksleri(GOİ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VISUMMARYThe purpose of our study was to find out the changes due to different etiologiesthat affect the gingival overgrowth at puberty. Our findings were based on quantitativevalues and were supported with histological findings. In our study we included 5subjects with healthy gingiva and a total of 30 subjects with gingival overgrowth whohad different etiologies such as plaque, medication and local effects.Our study was analyzed in three separate areas which were as follows: clinical,histological and immunohistochemical. We used the plaque index, gingival index,probing depth, gingival hyperplasia index and gingival overgrowth index in order toshow the periodontal stage at the beginning of the study and after treatment. For thehistological analysis, first we dyed all tissue samples with hemotoxilen-eosin in order tohave a general description of the tissue, and then we used the toludine blue to identifythe mast cells.