Kanserli ve sağlıklı çocukların depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 138454
  2. Yazar: SERAP SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, kanserli ve sağlıklı çocukların depresyon düzeylerini karşılaştırmak amacıyla ilişki arayıcı ve karşılaştırmalı araştırma modeli olarak yapılmıştır. Araştırma Erzurum ili, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Pediatri Onkoloji Kliniğindeki 7-14 yaş grubundaki kanserli çocuklar ile Sabancı İlköğretim Okulundaki 7-14 yaş grubundaki sağlıklı çocuklar üzerinde, 13 Ekim 2002 - 26 Nisan 2003 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile M. Kovasc tarafından geliştirilen ve Belma Öy tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız grublarda t testi analizi, Kruskal Wallis varyans analizi, Mann- Whitney U testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma grubundaki kanserli çocukların anne eğitimleri, depresyon puanını etkilerken, yaş, cinsiyet, ikamet yeri, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, baba eğitimi, aile tipi, aile yapısı, ve aylık gelir depresyon puanı üzerinde anlamlı farklılık oluşturmamıştır. Araştırma kapsamına alınan sağlıklı çocukların anne eğitimleri, baba eğitimleri, aile yapısı ile depresyon puan ortalamaları arasında anlamlı fark saptanırken (PO.05), yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, aile tipi ve aylık gelir ortalamaları ile depresyon puan ortalamaları arasında anlamlı faklılık bulunamamıştır (P>0.05). Kanserli çocuğun hastalığına yönelik tanıtıcı özellikleri ile depresyon puan ortalamaları arasındaki ilişki incelendiğinde; tanıyı bilmeleri halinde depresyonpuanının düştüğü belirlenmiştir (PO.05). Tedavinin yürütülme şekli, okula devam durumu, tedavi türü, kanserin türü ve hastalığın süresi ile depresyon puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlılık belirlenmemiştir (P>0.05). Kanserli ve sağlıklı çocukları depresyon puan ortalamaları karşılaştırıldığında kanserli çocukların depresyon puan ortalamaları, sağlıklı çocukların depresyon puan ortalamalarına oranla daha yüksek bulunmuştur (PO.001). Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular, kanserin, çocukların depresyon puanlarını yükselttiğini göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, kanserli çocukların ve ailelerinin hastalık ve tedaviye uyumunda hemşirelerin düzenli olarak çocukların ve ailelerin gereksinimlerine yönelik rehberlik yapmaları konusunda bilgilendirilmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This research was caried out with the aim of comparing depression levels of the children with cancer and healty children as compareble investigation model and seeking correlation. The research was conducted on 7-14 age group children with cancer and healty children student at Sabancı primary school in the Pediatric Oncology Clinic of Atatürk University Yakutiye Resarch Hospital in the dates between 13nd Octaber 2002 and 26* April 2003. In collection of data, guestion from prepaared by resarch and Depression Scale for the children developed by M. Kovasc and adapted to the Turkish by Belma Oy were used. T - testanalysis, kruskal wallis variance analysis, mann - whitney U test and correlation analysis were used in the evaluation of the data in indepented groups. While mothers educations of the children with cancer in study group affect the score of depression the factors such as age, sex residence, the number of brothers or sisters, on what child, father's education, type of family, structure of family and monthly income indicate no significant effect on depression scores. While there was a significant distinction between depression scores and the structure of the family, fathers and mothers educations of the childrenincluded in the study, there was no significant distinction between depression scores averages and monthly income, type of family on what child her or she is, the number of the children, age and gender (sex). When the correlation between depression score averages and informative properties directed to the illness of the child with cancer was examined. In case of being avare of the diagnosis.It was determined that depression score reduced (PO.05). there was no statistical significance between depression score averages and the duration of illness, type of cancer, type of treatment, the station of school attendance and course of the treatment (P>0.05). when depression score averages of the children with occupe and healty children were compared, those of the children cancer were found higher than those of health children (PO.001). The findings obtained fron the result of this study indicated that concer increased the depression score averages of the children. In the light of the findings, it may be suggested that the nurses should be informed in making quidence according to the requirments of the children reqularly in the adaptation to the treatment for children with cancer and their families.