Kanserli çocukların annelerinde bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve bütünlük duygusu
Mindfulness, psychological resilience and sense of coherence in mothers of children with cancer
- Tez No: 968584
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
KANSERLİ ÇOCUKLARIN ANNELERİNDE BİLİNÇLİ FARKINDALIK, PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK VE BÜTÜNLÜK DUYGUSU Tuğba ÇİFTBAŞ Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı Yüksek Lisans Tezi, Ağustos 2025 Danışman: Prof. Dr. Emine ERDEM ÖZET Bu tanımlayıcı ve ilişkisel çalışma, kanserli çocukların annelerinde bilinçli farkındalık, psikolojik dayanıklılık ve bütünlük duygusunun düzeylerini ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, bir üniversite hastanesinin Çocuk Onkoloji-Hematoloji Kliniği ve Polikliniği'nde tedavi gören 148 kanser tanılı çocuğun annesi ile Şubat 2024 – Nisan 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler; Kanser Tanılı Çocukların Anneleri için Tanıtıcı Özellikler Formu, Kanserli Çocukların Ebeveynleri İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (KÇEPDÖ), Bilişsel ve Duygusal Farkındalık Ölçeği-Revize (BDFÖ) ve Bütünlük Duygusu Ölçeği (BDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), LSD testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan annelerin ve kanser tanılı çocuklarının yaş ortalamasının 35.8±6.78 ve 8.27±4.96 yıl olduğu saptanmıştır. Annelerin %31.1'inin lise mezunu olduğu, %87.2'sinin çalışmadığı, %78.4'ünün çekirdek aileye sahip olduğu ve %51.4'ünün hasta çocuğun bakımında destek aldığı belirlenmiştir. Annelerin eş (%50.7), sağlıklı çocuk (%45.9), akraba (%67.6) ve arkadaş (%67.6) ilişkilerinin ve sosyal yaşantısının (%83.8) etkilendiği bulunmuştur. Kanser tanılı çocukların %37.8'inin lösemi, %77.7'sinin yeni tanı-tedavi aşamasında olduğu saptanmıştır. Çalışmada, annelerin KÇEPDÖ, BDFÖ ve BDÖ puanları sırasıyla 80.61±11.09, 26.05±5.33 ve 53.27±12.74 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
MINDFULNESS, PSYCHOLOGICAL RESILIENCE and SENSE OF COHERENCE in MOTHERS of CHİLDREN with CANCER Tuğba ÇİFTBAŞ Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Nursing Master Thesis Program Master's Thesis, August 2025 Supervisor: Prof. Emine ERDEM ABSTRACT This descriptive and correlational study was conducted to examine the levels of mindfulness, psychological resilience, and sense of coherence in mothers of children with cancer, as well as the relationships among these variables. The study was conducted between February 2024 and April 2025 with the mothers of 148 children diagnosed with cancer who were receiving treatment at the Pediatric Oncology-Hematology Clinic and Outpatient Department of a university hospital. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form for Mothers of Children Diagnosed with Cancer, Resilience Scale for Parents of Children with Cancer (RSP-CC), Cognitive and Affective Mindfulness Scale-Revised (CAMS-R) and the Sense of Coherence Scale (SOC). In data analysis, descriptive statistics, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), LSD test, and Pearson Correlation Analysis were used. The mean age of the mothers and their children diagnosed with cancer participated in the study were 35.8±6.78 and 8.27±4.96 years, respectively. Of the mothers participating in this study, 31.1% of the mothers were high school graduates, 87.2% were not employed, 78.4% lived in nuclear families, and 51.4% received support in the care of their sick child. The mothers' relationships with their spouses (50.7%), healthy children (45.9%), relatives (67.6%), and friends (67.6%) as well as their social lives (83.8%) were negatively affected. Of the children with cancer, 37.8% were diagnosed with leukemia, and 77.7% were in the newly diagnosed-treatment phase. The scores of PRSP-CC, CAMS-R, and SOC of the mothers were found to be 80.61±11.09, 26.05±5.33, and 53.27±12.74, respectively. PRSP-CC scores of mothers whose relationships with their spouses, friends, and relatives were affected were low.