Çürüğün temizlenmesinde carisolv sisteminin klinik etkinliğinin değerlendirilmesi ve el ile ekskavasyon yöntemi ile karşılaştırılması
The evaluation of the clinical efficacy of the carisolv system in the removal of caries in children and its comparison with hand excavation method
- Tez No: 138457
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
m ÖZET Çalışmamızda, süt azı dişlerindeki okluzal dentin çürüğünün uzaklaştırılmasında Carisolv sistemi ve el ile ekskavasyon yönteminin klinik etkinliği ve güvenirliği değerlendirilmiştir. Sağ ve sol yarım çenelerinden pulpayı içermeyen, benzer aktif çürük lezyonlann olduğu radyografik olarak da belirlenen kriterlere uyan, herhangi bir tıbbi probleme sahip olmayan, 4-6 yaş arasındaki hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Aynı çocukların farklı dişlerinde hem Carisolv sistemi hem de el ile ekskavasyon yöntemi ile çürük uzaklaştırma işlemine başvurulmuştur. Çürük uzaklaştırıldıktan sonra, dişler Dyract AP materyali ile restore edilmişlerdir. Bir yıl boyunca, üçer aylık aralarla dişlerin radyografik ve klinik kontrolleri yapılmıştır. Restorasyonların klinik değerlendirmeleri USPHS kriterlerine göre gerçekleştirilmiştir. Veriler arasında istatistiksel olarak bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesi için SPSS 10.0 for Windows bilgisayar programı kullanılarak %2 analizi yapılmıştır. Her iki yöntem ile çürük temizlenilirken, hastalarda ağrı oluşumu, anestezi gereksinimi, Carisolv jelin tadına ve kokusuna karşı olan reaksiyonları ve harcanan zaman kaydedilmiştir. Çürük uzaklaştırmak için harcanan zaman Carisolv sisteminde ortalama 9,1 dakika, el ile ekskavasyon yönteminde ise 7,6 dakika olarak tespit edilmiştir (P>0,05). El ile ekskavasyon yöntemi ile çürük uzaklaştırılmasını takiben restore edilmiş dişlerde gözlem periyodu boyunca kenar uyumu değerlendirilmesi bakımından, Carisolv grubundakinin aksine anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir (P0,05). Çalışmamızda, Carisolv sistemi ve el ile ekskavasyon yöntemi ile çürük uzaklaştırma işlemleri sırasında, bazırv çocuklarda (sırasıyla; %3,8 ve %18,9) ağrı meydana geldiği gözlemlenmiştir. Hastalar, Carisolv grubunda uygulama sırasında meydana gelen ağrının ortadan kaldırılması için lokal anestezi uygulamasını istememelerine karşın, el ile ekskavasyon grubunda, ağrı hisseden çocukların %60'ı lokal anestezi uygulanmasını istemişlerdir. Araştırmamızda, Carisolv sistemi ile çürük uzaklaştırılmasında 6 hasta (%17,6) Carisolv jelin tadının kötü olduğunu bildirmiştir. Çalışma sonuçlarına dayanarak, Carisolv sisteminin çürük temizlemede etkin ve çürük uzaklaştırılırken, ağrı oluşumu ve anestezi gereksiniminin en az düzeyde olduğu, özellikle iğne ve dönen aletlerin çocukta yaratığı korku, kaygı ve stresi azaltıp kooperasyonları arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the clinical efficacy and safety of Carisolv system and the hand excavation method in the removal of occlusal dentine caries of primary molar teeth were evaluated. Patients between 4-6 years of age were selected for the research. They had no medical problems. Two similar carious lesions which were also radiographically determined and did not include pulpally of each tooth. Both Carisolv system and hand excavation method were applied for the removal of caries on different teeth of the same children. After the removal of the caries the teeth were restored by Dyract AP materials. The radiographical and clinical controls of teeth were made in every three months within a year. The clinical evaluations of restorations were carried out in accordence with USPHS criteria. In order to determine whether there was any statistical difference between the data, chi-square analysis was made by using SPSS 10.0 Windows program. During both excavation methods, pain occurrence and the need for anesthesia of the patients, their reactions to the taste and smell of Carisolv gel and the time spent were all recorded. The time spent for the removal of caries in Carisolv system was 9.1 minutes and in the hand excavation method it was 7.6 minutes (P>0.05). Contrary to Carisolv group, a significant difference in terms of marginal adaptation was observed in the teeth restored following the removal of caries by hand excavation method throughout the observation period (PO.05). At the end of one year, the difference between Carisolv and hand excavation groups in terms of marginal adaptation and secondary caries was found to be statistically insignificant (P>0.05). In our study, during the removal of caries certain children complained about pains both in Carisolv system and hand excavation method (3.8% and 18.9% respectively). While Carisolv group patients didVI not want local anesthesia to remove the pain which occurred during the operation, in hand excavation group 60% of the children who felt the pain wanted local anesthesia. In our study, 6 patients (17.6%) found the taste of gel bad in the removal of the caries by Carisolv system. As a result, it can be arqued that Carisolv systems was effective in the removal of caries, causes minimum level pain occurrence and need for anesthesia, decreases the fear, anxiety and stress of children especially created by injectors and drills and increases cooperation.