Çocuklarda çürüğün temizlenmesinde caridex sistemin etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 22351
  2. Yazar: NEVZAT DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
-89- ÖZET Caridex CRS Sisteminin etkinlik ve güvenirliliği, bir seri in vitro hayvan ve insan çalışması ile araştırıldı. İlk olarak, Caridex'in etkin ajanı olan NMAB'm in vitro silotoksisitesi Cromium Release hücre kültürü testi değerlendirildi. Primer fare fibroblastik hücre kültürleri hazırlandı ve radyoaktif olarak 5lCv ile işaretlendi. Hücreler, % 10, 25, 50, 75, 100 konsantrasyon arasındaki NMAB ile 37*C'de 4 saal inkübe edildi, örnekler gamma partikül sayıcısında sayıldı. NMAB test şartlarında hafif toksik bulundu. Çalışmanın ikinci bölümünde, NMAB 'in yumuşak dokulardaki olası zararlı etkilerini araştırmak amacıyla solüsyon 10 adet rat'm çiğneyici dişlerine uygulandı. Ağzın sağ tarafına NMAB, diğer tarafa fizyolojik tuzlu su, 8 dakika süre ile uygulandı. Raflar 1.3 ve 5. günlerde dekapite edildi. Bııkkal periodontal ve dil dokularından örnekler alındı.. Örnekler.histopaıolujik olarak incelendi. NMAB'm yumuşak dokularda her hangi bir patalojik etkisinin olmadığı gözlendi. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Caridex CRS Sistemin, klinik etkinliği değerlendirildi. 9-12 yaşları arasında seçilen hastalar, çalışmaya dahil edildi. Hastalar medikal yönden sağlıklıydı. Sağ ve sol yarım çenelerinde pulpayı içermeyen dişlerin mezialinde benzer çürük lezyonları bulunmaktaydı. Dişlerden bir tanesi Caridex, diğeri aeratör ile temizlendi. Caridex'in çürük temizleme etkinliği kullanılan solüsyon miktarı, anestezi gereksinimi, hastaların solüsyonun tadına karşı reaksiyonu ve hasta tercihi kaydedildi. Bulgulara dayanarak, Caridex'in çürük temizlemede etkin olduğu ve çürük temizlenirken ağrı oluşturmadığı, böylece lokal anestezi gereksinimini azaltarak aeratör'e göre90- üsLünlük sağladığı gözlenmiştir. Ortalama çalışma süresi 8-12 dakika olarak tesbil edilmiştir. Bu süre aeratür'e göre daha uzundur. 50-120 mi. arasında solüsyon kullanılmıştır. Diri hariç tüm hastalar tercihlerini Caridex yönünde kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
91- SUMMARY In a series of in vitro, animal and human studies the efflciacy and safely of Caridex CRS was assessed. Firstly. I he in vitro cytotoxicity of NMAB the active agent of Caridex was evaluated by means of Cromium Release tissue culture test. Primary mouse fibroblastic tissue cultures were prepared and radioactively labelled with 51Cr Cells were incubated with NMAB in the concentration's of 10, 25. 50, 75 and 100 % for four hours at 37° C. Samples were calculated with gamma particle counter. NMAB was found slightly toxic in test conditions. In the second part of the study, in order to evaluate the potential harmful effects of NMAB solution on the intraoral soft tissues, the solution was applied immorally on the soft tissues of ten rats for 8 minutes on the right side. Left sides were used as controls. Rats were killed on the 1st-, 3rc* and 5"1 days. Biopsies were taken from buccal and periodontal tissues. Samples were histologically examined. NMAB was found having no pathological effect on soft tissues. In the third part of the study the clinical efficiacy of Caridex CRS was evaluated. Fifteen patients ranging in age between 9-12 years were randomly selected to participate in the study. Patients were medically92 healthy and had two similar carious lesions which were not pulpally involved each tooth was randomly treated with either caridex or with rotary instrumentation. The effiaciacy of Caridex removing caries, amount of solution used, requirement of anesthesia, patient reaction to teste and patient preference were recorded. Based on the findings it was concluded that Caridex is effective in removing caries and superior to rotary instrumentation, Caridex does not promote pain during caries removal and lessen the need for local anesthesia. Ava rage working time was 8-12 minutes and 50-120 ml. solution was used per tooth. All patients except one preferred Caridex.