Akciğer tüberkülozu tedavisinde takipte serum ADA ve TNF alfanın yeri
The place of sera adenosine deaminase and tumor necrosis factor alpha in the treatment of pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 138484
  2. Yazar: ZUHAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Tüberküloz günümüzde halen, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, yüksek morbidite ve mortaliteye neden olmasından dolayı önemini sürdürmektedir. Tüberküloz hastalarında tedavi etkinliğini takipte, özellikle balgam çıkaramayan olgularda ve organ tüberkülozlarında herzaman objektif bulgular elde edilemez. Serum-ADA ve TNF-alfa düzeylerinin, tedavideki tüberküloz hastalarında seyri ve takipte kuUanılabilirliklerini araştırmak amacıyla bu çalışma yapıldı. Alt hastalığı olmayan yeni vaka aktif pulmoner tüberkülozlu 23 vakada tedavi öncesi ve tedavinin 8., 16., 24. haftalarında serum-ADA, 8. ve 24. haftalarında TNF-alfa düzeyleri çalışıldı. Tüm hastalarda başlangıç serum-ADA düzeyi yüksek bulundu. Tedavi ile anlamlı şekilde azalma tespit edildi. Yine tedavi öncesi bakılan serum-ADA ile TNF-alfa düzeyi arasında pozitif ilişki tespit edildi. TNF- alfa düzeyinin sağlıklı gönüllü kontrol grubuna göre, hastalarımızda yüksek olmadığı tedavi ile de anlamlı azalma olmadığı görüldü. 51Serum-ADA düzeyinin tedavinin takibinde ESH ve VKİ'ne üstün olmadığı görüldü. Ancak ek parametre olarak klinik takipte kullanılabileceği düşünüldü. Serum-ADA düzeyi ile birlikte serum STNFR'nin değerlendirilmesinin hem tanıda hem de tedaviyi takipte duyarlılığı artırabileceği öngörüldü. Sonuç olarak; serum-ADA düzeyinin tüberkülozun klinik takibinde diğer laboratuar yöntemlerine üstünlüğü olmadığı, ancak serum-ADA ile birlikte serum STNFR' terinin bakılmasının duyarlılığı artırabileceği kanısına ulaşıldı. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In both developed and developing countries, tuberculosis still mountains importance due to the high mortality and morbidity. In following the treatment efficacity in patients with tuberculosis, especialy in patients with organ tuberculosis and cannot discharge the sputum objective results cannot obtain everytime. We aim to search the course and usefullness at follow-up of the sera- ADA and TNF-alpha in patients undertreatment of tuberculosis. In twenty-three new cases with active pulmonary tuberculosis who have not underlining disease sera- ADA levels where studied pretreatment and 8,16,24. weeks after treatment and sera TNF-alpha levels were studied pretreatment and 8,24. weeks after treatment. In addition pozitif correlation was found between levels of sera-ADA and TNF-alpha pre and posttreatment period. In our patients TNF-alpha levels were not higher than healty wolutiers and were not seen meaning full decreasing with treatment. Following-up the treatment sera-ADA levels were not superior to the sedimentation rate and BMI. It was thought to the used in clinical following-up as additional parameter. 53As a result, we concluded that in clinical following-up of the tuberculosis sera-ADA levels were not superior on the other laboratory methods but using sera-ADA with together sera-TNFR may increase sensivity. 54