Laminektomi oluştırulan tavşan modelinde anti-adezyon barier gel'in ve serbest yağ greftinin epidural fibrozis oluşumu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effect of anti-adhesion barrier gel and free fat grafts on epidural fibrosis in rabbit model which laminectomy has been applied
- Tez No: 138483
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BALKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
53 ÖZET LAMİNEKTOMİ YAPILAN TAVŞAN MODELİNDE ANTİ-ADHESİON BARRIER GEL'İN VE SERBEST YAĞ GREFTİNİN EPIDURAL FİBROZİS OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTniILMASI Bu çalışma, spinal cerrahide önemli problemlerden biri olan ve yara iyileşmesinin fizyolojik bir cevabı olarak gelişen epidural fıbrozisi engellemede etkin olduğu söylenen serbest yağ greftinin son yıllarda geliştirilen ADCON-L ile karşılaştırmak için yapıldı. Çalışmada 30 adet yetişkin Yeni Zelanda tipi beyaz tavşan kullanıldı. Tüm deneklerde Ketalar ile anestezi sağlandıktan sonra L5 vertebralara total laminektomi yapıldı. Grup-1 kontrol grubu olarak belirlendi. Grup-2'de laminektomi alanına serbest yağ grefti konuldu. Grup-3'de cerrahi sahaya ADCON-L enjekte edildi. Tavşanlar 12 haftalık izleme peryodu sonunda intrakardiak potasyum klorür verilerek sakrifiye edildi. Vertebral kolon bir bütün halinde çıkarılarak % 10'luk formaldehit solüsyonunda 48-72 saat süreyle tespit edildi. Tespit sonrası % 10'luk EDTA solüsyonunda dekalsifıye edildiler. Bloklanan dokulardan mikrotomla 3-4 mikron kalınlığında kesitler elde edilerek Hematoksilen-Eosin (H&E) ve Masson Trichrome (MT) ile boyandı. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskopisi ile incelendi. Verilerin histolojik değerlendirilmesinde He ve arkadaşlarının kriterleri kullanıldı. Veriler değerlendirildiğinde fîbroblastik proliferasyonun grup-2'de grup-3'e göre anlamlı derecede daha fazla olduğunu tespit ettik (p0.05).
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY COMPARISON THE EFFECT OF ANTI-ADHESION BARRIER GEL AND FREE FAT GRAFTS ON EPIDURAL FIBROSIS IN RABBIT MODEL WHICH LAMINECTOMY HAS BEEN APPLIED This study was performed to compare the effect of ADCON-L and free fat graft in prevention of epidural fibrosis that is one of the most important problems of spinal surgery and that is a physiological response of wound recovery. Thirty adult New Zelland rabbits were used in the study. Total laminectomy of L5 vertebra was performed to all rabbits after they were anesthezied with kethalar. Group- 1 was determined as control group. Free fat grafts were placed into the laminectomy areas in group-2. In group-3 ADCON-L was injected into the surgical area. All of the rabbits were sacrified by injecting intracardiac potassium chlorur after a 12 week following period. Vertebral column was extracted completely and fixed in 10% formaldehite solution for 48-72 hours. After fixation specimens were decalcified in EDTA solution. The blocked tissues were cross- sectioned into 3-4 micron thickness and died with Hematoxylin-Eosine (HE) and Mason Trichrome (MT). For histologic evaluation of data criteria of He et al were used. After analysis of data we found that fibroblastic proliferation was greater in group-2 than group-3 and that was statistically significant (p0.05).