İntrauterin büyüme ile kord leptin, insülin benzeri büyüme faktörü-I, insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 ve kemik mineralizasyonu arasındaki ilişki
The relationship between intrauterine growth, leptin, insulin like growth factor-I, insulin like growth factor binding protein-3 and bone mineral status in newborn infants
  1. Tez No: 138486
  2. Yazar: MUSTAFA AKÇAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada hastanemizde doğan 100 term bebekte intrauterin büyüme ile kord venöz kan leptin, insülin benzeri büyüme faktörü-I (IğF-I) ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3) arasındaki ilişki ve bu büyüme faktörlerinin bebeklerin kemik mineral izasyonu üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Yenidogan bebeklerin 40'ı gestasyon yaşına uygun (kontrol grubu, AG A) 3394 + 269 g), 30'u gestasyon yaşına göre küçük (SGA; 2256 + 252 g) ve diğer 30 bebekte gestasyon yaşına göre büyük (LGA; 4276 + 236 g) idi. İmmunoradyometrik metotla ölçülen leptin ve IGF-I düzeyleri SGA bebeklerde (11.7 + 8.6 ve 88 + 72 ng/ml), normal bebeklere göre (20.3 + 7.6 ve 124 + 80 ng/ml; p0.05) yüksek bulundu, fakat, fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates how fetal growth and bone mineralization correlate with leptin, IGF-I and I6FBP-3 levels. An umbilical cord venous blood samples were obtained at the delivery from 100 term newborn infants. Forty of the newborn infants had birth weights appropriate for gestational age (control group, AGA: 3394 + 269 g), 30 were small for gestational age (SGA; 2256 + 252 g) and 30 were large for gestational age (LGA; 4276 ± 236 g). Levels of leptin and IGF-I were significantly lower in SGA babies (117 + 8.6 and 88 + 72 ng/ml) than in AGA babies (20.3 + 7.6 ve 124 + 80 ng/ml; p0.05) but not statistically significant.