Preterm, term SGA, AGA, LGA, dikoryonik ikiz yenidoğanlarda umblikal kord kanı insülin, IGF-I, IGF-II, leptin, adiponektin, ghrelin, rezistin ve visfatin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of umblical cord insulin, IGF-I, IGF-II, leptin, adiponectin, ghrelin, resistin and visfatin levels in prterm, term SGA, AGA, LGA, dichorionic twin newborns
- Tez No: 353935
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. ARİF AKŞİT
 - Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
İntrauterin gelişimin kontrol mekanizmaları ile ilgili çalışmalar, beyaz yağ dokusunun çok aktif bir endokrin organ olduğu ve adipositokinler olarak adlandırılan, metabolizma, enerji homeostazı ve büyümeyi modüle eden önemli bir grup hormon salgıladığını göstermiştir. Fetal büyüme üzerinde insülin ve IGF sisteminin güçlü etkileri yanında ghrelin ve leptin, adiponektin, rezistin ve visfatin gibi adipositokinler fetal hayatta adipositler ve plasenta tarafından eksprese edilmekte ve salınmakta olup obezite, hipertansiyon, insülin direnci ve tip 2 diabetes mellitus gibi kardiyovasküler ve metabolik hastalıkların etyopatogenezinde önemli rol oynuyor olabilirler. Çalışmamızda term AGA, SGA, LGA, prematür ve ikiz yenidoğan olgularında kord kanı insülin, IGF-I, IGF-II, leptin, adiponektin, ghrelin, rezistin ve visfatin düzeyleri ölçülmüş ve gruplar arası düzeyler karşılaştırılmış, antropometrik ölçümler, gestasyonel yaş ve birbirleri ile korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent studies about mechanisms controlling intrauterine growth indicated that white adipose tissue is a highly active endocrine organ, secreting a range of hormones of importance in modulating metabolism, energy homeostasis and growth, collectively called adipocytokines. Beside well known potent effects of insulin and IGF system on fetal growth, ghrelin, leptin, adiponectin, resistin and visfatin are also expressed and secreted by placenta and adipocytes and suggested to incorporate regulation of fetal growth and speculated to have a role in future development of metabolic and cardivascular disease including obesity, hypertension, insulin resistance and type II diabetes mellitus. We studied umblical cord insulin, IGF-I, IGF-II, leptin, adiponectin, ghrelin, resistin and visfatin levels in term SGA, AGA, LGA, preterm and dichorionic twin newborns, compared levels between groups and correlation analysis was applied for gestational age, anthropometric measures and for studied parameters.