İsofluran, sevofluran ve desfluranın trombosit fonksiyonları ve koagülasyon üzerine in vitro etkileri
The in vitro effects of isoflurane, sevoflurane and desflurane on platelet functions and coagulation
  1. Tez No: 138489
  2. Yazar: NESRİN BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Trombositlerin fizyolojik fonksiyonlarından önemli bir tanesi agregasyon yapmak ve böylece hemostazise katılmaktır. Trombosit fonksiyonları ile inhalasyon anestezikleri arasındaki etkileşim ilgi çekici görünmektedir. Bu çalışmanın amacı, isofluran, sevofluran ve desiluran anestezilerinin, minör elektif cerrahilerde Hb, Htc, trombosit sayısı, aPTT, PT, INR ve trombosit agregasyonu üzerine in vitro etkilerini araştırmaktır. Minör elektif cerrahi planlanan, ASA I-II grubu, 30 olgu rastgele 3 gruba ayrıldı. Hastaların hiçbirisine premedikasyon verilmedi. Hastaların hepsinde anestezi indüksiyonu IV 5-6 mg/kg tiopental, 0.1 mg fentanil ve 0.1 mg/kg vekuronyum ile gerçekleştirildi. Endotrakeal entübasyondan sonra anestezi %66 NaO-%33 O2 içerisinde Grup Fde (n=10) 1 MAC isofluran, Grup S'de (n=10) 1 MAC sevofluran ve Grup D'de (n=10) 1 MAC desfluranla idame ettirildi. Kas gevşemesi gerektikçe 0.03 mg/kg vekuronyum yapıldı. Bütün hastalarda operasyon süresince 5 ml/kg/saat hızında serum fizyolojik infüzyonu yapıldı. 56Preoperatif, peroperatif 15. dk ve postoperatif 1. saatte Hb, Htc, trombosit sayısı, aPTT, PT ve MR. ölçümleri ile trombosit agregasyon testleri yapıldı. Bütün gruplarda Hb, Htc, trombosit sayısı, a PTT, PT ve INR değerleri benzerdi (p>0.05). Grup I ve Grup D 'de preoperatif, peroperatif 15. dk ve postoperatif 1. saatteki trombosit agregasyon değerleri bakımından bir fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary physiological function of platelets is to participate in hemostasis by aggregation. The interactions between the platelet functions and inhalation anesthetics are interesting. The aim of this study is to investigate the effects of isoflurane, sevoflurane and desflurane on hemoglobin and hematocrit levels, platelet count, aPTT, PT and platelet aggregation after minor surgery. Thirty ASA I-II patients undergoing minor surgery were randomized to 3 groups. None of the patients received premedication. Anesthesia was induced with 5-6 mg/kg thiopental (TV), 0.1 mg fentanyl and 0.1 mg/kg vecuronium and maintained with 1 MAC isoflurane (group I: 10), 1 MAC sevofurane (group S: 10) or 1 MAC sevoflurane (group D: 10) in 66%N2Û and 33% O2. Vecuronium (0.03 mg/kg) was given when necessary for muscle relaxation. All patients were monitored and throughout the operation; salin was given at a rate of 5 mL/kg/h. Hematological investigations were performed preoperatively, intraoperatively at 15 minutes, and postoperatively at 1 hour. 58Hemoglobin and hematocrit levels, platelet count, aPTT, PT and INR in all groups were similar. The measured parameters did not differ significantly at any time point in groups I and D (p>0.05). In group S, platelet aggregation was significantly delayed intraoperatively and postoperatively in comparison with the preoperative values. In conclusion, sevoflurane inhibits platelet aggregation. In patients with bleeding diathesis or risk, isoflurane and desflurane may be safer alternatives. 59