Sevofluran, isofluran ve desfluran anestezisinde uyanma hızlarının karşılaştırılması
Comparison of recovery reates in sevoflurane, isoflurane and desflurane anesthesia
- Tez No: 247359
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YENTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Başlık: Sevofluran, İsofluran ve Desfluran anestezisinde uyanma hızlarının karşılaştırılmasıGiriş: Kan/gaz çözünürlük katsayıları düşük, dolayısı ile hızlı uyuma ve uyanma sağlayan yeni inhalasyon anestezikleri yaygın biçimde kullanılmaktadır. Her yeni ajanın daha hızlı uyuma ve uyanma sağladığı bir gerçektir. Klinikte kullandığımız dengeli anestezi koşullarında, uyanma hızına etkiler bakımından günümüzde en sık kullanılan üç inhalasyon ajanının farklarını araştırmak amacı ile bu çalışma planlanmıştır.Materyal ve Metod: Elektif lomber disk cerrahisi geçirecek 18-60 yaş, ASA I ve II, 60 hasta rastgele 3 eşit gruba ayrıldı. Midazolam premedikasyonu ardından monitorize edilen olgular 2 mcg/kg fentanil, 1.5 ? 2 mg/kg propofol ile indüksiyon ardından %100 O2 içinde 0.5 MAK İsofluran, Sevofluran veya Desfluran ile ventile edildiler. Sisatrakuryum ardından entübe edildiler ve 4L/dk taze gaz akımı ile %40 O2/hava içinde inhalasyon anestezisi ve Fentanil iv bolus ve sürekli sisatrakuryum infüyonu ile idameye geçildi. Ameliyatın bitiminde inhalasyon anesteziği kesildi ve zamanı kaydedildi, uyandırma işleminin referans değeri olarak kabul edildi. Daha sonra ekstübasyon zamanı, emirlere uyma zamanı, basit soruları yanıtlama zamanı kaydedildi ve hastalar ameliyathaneden derlenme odasına alındılar. Derlenme odasında Steward skorları kaydedildi. Hastalar daha sonra derlenme süreleri, hemodinamik seyir ve anestezik ajan tüketimi bakımından Anova ile karşılaştırıldılarBulgular: Derlenme parametreleri bakımında gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Title: Comparison of recovery rates in Sevoflurane, Isoflurane and Desflurane anesthesiaIntroduction: New inhalational anesthetics allowing rapid sleep and emergence are commonly used in current anesthesia practice. In fact, newer agents have better properties with this respect. We compared the effects of three most common inhalational anesthetic agents used in balanced anesthesia, on recovery.Materials and Methods: Sixty ASA 1-2 patients aged 18-60 years undergoing elective lumbar disc surgery were randomized to 3 equal groups. Patients were premedicated with Midazolam following standart monitoring. Anesthesia was induced with propofol 1.5 ? 2 mg/kg, iv, following 2 mcg/kg fentanyl. Patients were manually ventilated with 0.5 MAC Isoflurane, Sevoflurane or Desflurane in 100% O2 and intubated following cis-atracurium and mechanically ventilated with 40%O2 in air with 4L/min fresh gas flow. Anesthesia was maintained with 0.5 MAC of either anesthetic, cis-atracurium iv infusion and iv bolus injections of fentanyl. At the end of the procedure inhalational anesthetic was closed and the time was recorded for the reference value of awakening. Time to spontaneous ventilation, extubation, eye opening, response to verbal commands and simple questions were recorded. Patients were then transferred to postoperative recovery room and Steward Scores were recorded. Patients were compared with respect to recovery, haemodynamics and anesthetic gas consumption using Anova.Results: Recovery parameters were similar between groups (p>0.05).