Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda kardiyak troponin yüksekliğinin nedeni ve prognostik önemi
The cause and prognostic value of cardiac troponin elevationsin patients with ESRD
  1. Tez No: 138488
  2. Yazar: EYÜP EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ UTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kardiyak troponinler, SDBY'li hastalarda akut miyokardiyal iskemi bulguları olmadan da sıklıkla yüksek olarak bulunurlar. SDBY'li hastalarda kardiyak troponin yüksekliğinin nedeni ve prognostik önemi tartışmalıdır. Çalışmaya koroner arter hastalığı olmayan 129 SDBY'li hasta (71 Erkek, 58 kadın, yaş ortalamaları 44 ± 16) alındı. Tüm hastalara fizik muayene, elektrokardiyografi ve transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Sol ventrikül kitle indeksi (LVMI) hesaplandı ve hastalar iki yıl boyunca takip edildi. cTnT konsantrasyonu 129 hastanın 54 ( %41.9 )'ünde 0.03 ng/ml'nin ve 27 (%20.9)'sinde 0.1 ng/ml'nin üzerinde tespit edildi. cTnl konsantrasyonu ise 129 hastanın 31 (%24)'inde 0.5 ng/ml'nin üzerinde tespit edildi. Multiple logistic regression analizinde LVMI (p 0.03 ng/ml, cTnT > 0.1 ng/ml ve cTnl > 0.5 ng/ml olan hastalar arasında yaşam süresi, normal troponin değerlerine sahip hastalardan anlamlı olarak daha düşük bulundu ( sırasıyla log-rank 15.56, p=0.0001, log-rank 21.50, pO.0001, ve log-rank 5.15, p=0.0232 ). Ancak multivariable analizlerde cTnT ve cTnl yüksekliğinin ölüm için bağımsız bir tahminci olmadığı göörüldü ve artmış risk diğer covariatelerle açıklandı. Mortalitenin en güçlü tahmincisi olarak serum albümin seviyesi (p < 0.001) ve bunu takiben de yaş (p = 0.002) ve LVMI (p = 0.005) bulundu. Kardiyak troponin T ve I sol ventrikül kitle indeksi ile anlamlı olarak ilişkilidir. Artmış serum kardiyak troponin konsantrasyonları muhtemelen kalpteki patolojilerden kaynaklanmaktadır, ancak prognozun bağımsız tahmincileri değildir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cardiac troponins are frequently elevated in end-stage renal disease (ESRD) patients in the absence of acute myocardial ischemia. The cause and prognostic value of cardiac troponin elevations in patients with ESRD are controversial. 129 ESRD patients (71 men, 58 women, age 44±16) without coronary artery disease are included in the studuy. All patients underwent physical examination, electrocardiogram, and transthoracic echocardiography. The left ventricular mass index (LVMI) was calculated and all patients were followed for two years. The cTnT concentration was >0.03 ng/ml in 54 of (41.9%) and >0.1 ng/ml in 27 of (20.9%) 129 patients. The cTnl concentration was >0.5 ng/ml in 31 of (24%) 129 patients.