Acil servise kafa travması ile getirilen hastalarda başvurudan bir gün sonra ve 6. ayda hipofiz fonksiyon testlerinin araştırılması
Investigation of pituitary function tests one day after admission and at 6TH month in patients with emergency head trauma
  1. Tez No: 513339
  2. Yazar: TUBA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada travmatik beyin hasarının hipofiz işlevlerine etkisi, travma sonrası erken ve geç dönemde hipofiz hormon düzeylerinin değişimi araştırılması amaçlanmıştır. Ekim 2016 ile Mart 2018 tarihleri arasında, yaşları bir ay ile 18 yaş arası olan, kafa travması nedeniyle yatırılan 57 hastada ve altıncı ayda kontrole gelen 22 hastada hipofiz işlevlerini değerlendirmek için ACTH, kortizol, TSH, sT4, prolaktin, FSH, LH, E2 ya da testesteron, IGF-1, IGFBP-3, sodyum, potasyum, glikoz, kan üre azotu, kreatinin, tam idrar tetkiki, idrar ve serum osmolaritesi çalışıldı. Akut dönemde olguların Glaskow Koma Skorlamasına göre 52 (% 91.2)'si hafif, 2 (% 3.5)'si orta ve 3 (% 5.3)'ü ağır kafa travması, altıncı ayda 20 (% 90)'si hafif, 2 (% 9)'si ağır kafa travması olarak değerlendirildi. Olguların akut dönemde 19 (%33,3)'unda IGF-1 düşük, 5 (% 8.8)'inde IGFBP-3 düşük, 12 (% 21.1)'sinde arka hipofiz fonksiyon bozukluğu mevcuttu. Altıncı ayda arka hipofiz hipofiz fonksiyon bozukluğu saptanmadı, IGF-1 düzeyi düşük olan altı olgu ve IGFBP-3 düzeyi düşük olan üç olgu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of traumatic brain injury on pituitary functions and the change of pituitary hormone levels in the early and late period after trauma. Between October 2016 and March 2018, aged between one month and 18 years, 57 patients who were hospitalized due to head trauma, and at the 6th month 22 patients were studied to evaluate their pituitary function of ACTH, cortisol, TSH, sT4, prolactin, FSH, LH, E2 or testosterone, IGF-1, IGFBP-3, sodium, potassium, glucose, blood urea nitrogen, creatinine, complete urine assay, urine and serum osmolarity admission. In the acute phase, 52 (91.2 %) cases were mild, 2 (3.5 %) cases were moderate and 3 (5.3 %) cases were severe head trauma and at the sixth month 20 (90.9 %) cases were mild and 2 (9 %) cases were severe head trauma, according to Glaskow Coma Score. In the acute phase, 19 (33.3 %) had IGF-1 low, 5 (8.8 %) had IGFBP-3 low, and 12 (21.2 %) had posterior pituitary dysfunction. Posterior pituitary dysfunction was not detected at 6 months, there were cases with low IGF-1 and IGFBP-3.