Hodgkin hastalığı ve non-hodgkin lenfomalarda galyum-67 sintigrafisinin klinik önemi
Clinical significance of galyum-67 scintigraphy in hodgkin's lymphoma
  1. Tez No: 138501
  2. Yazar: HAKAN İSMAİL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Hodgkin Hastalığı (HH) ve non-Hodgkin Lenfoma (NHL) hastalarının uygun tedavi seçenekleri için doğru evrelendirilmeleri ve tedavi sonrası bir nüksün mümkün olduğunca erken belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve diğer görüntüleme yöntemleri lezyonun anatomik lokalizasyonu ve boyutu hakkında çok detaylı bilgi verebilir. Fakat lezyonun fonksiyonel özellMerinin belirlenmesindeki etkisi sınırlı kalmaktadır. Özellikle tedavi sonrası rezidü kitlelerin değerlendirilmesinde fonksiyonel görüntüleme imkanı veren nükleer tıp yöntemleri önemli rol oynamaktadır. Günümüzde bu amaçla en fazla tercih edilen tetkik galyum-67 (Ga-67) sintigrafisidir. Bu çalışmada 39 lenfoma hastasında Ga-67 smtigrafisinin tedavi öncesi ve sonrası hastalıklı bölge tutulumu ve evreleme açısından BT ile ilişkisini ve tedavi sonrası Ga-67 pozitffliğnıin prognoz üzerindeki etkisini araştırdık. Çalışmaya Nisan 99-Temmuz 2002 tarihleri arasında E.Ü.T.F Hematoloji Kliniği'ne başvuran 25'i erkek 14'ü kadın toplam 39 lenfoma hastası alındı. Hastaların 29'uNHL, 10'uHHidi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası BT ve tüm vücut Ga-67 sintigrafisi görüntüleri alındı. Hastalık tesbitinde tutulum yerleri supraklavikuler, aksiller, mediasten, biler, parakardiyak alan, akciğer, kemik iliği, karaciğer, dalak, mide, paraaortik ve inguinal olmak üzere belirli bölgelere ayrıldı.35 Olguları rrnzdaki Ga-67 sensitivitesi tedavi öncesi %77, tedavi sonrası %85 idi. Tedavi öncesi yapılan evrelemede Ga-67 ile yedi hastada (%18) ileri evrelendirme (upstage), altı hastada (%15) alt evrelendirme (downstage) saptanırken, geri kalan 26 hastada hem Ga-67 hem de BT ile aynı evre (%67) saptandı. Tedavi sonrası FM+BT ve tek başına Ga-67 sintigrafîsi ile belirlenen tedavi yanıtlan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Accurate staging for appropriate treatment alternatives of patient's with Hodgkin's Disease (HD) and non-Hodgkin Lymphoma (NHL) and early determination of relapse after treatment as soon as possible carries a great significance computerized tomography (CT) and other imaging methods may provide detailed information about the anatomical localization and dimensions of the lesion, but their efficiency in the determination of the functional characteristics of the lesion is limited. Nuclear medicine techniques which provide functional imaging in consideration of residual masses after treatment have an significance role. At present, the most common technique for this aim is gallium-67 (Ga-67) scintigraphy. In tins study, we investigated the correlation of Ga-67 scintigraphy and CT for involved region uptake and staging before and after the treatment, also the effect of Ga- 67 positivity on prognosis after the treatment. A total of 39 lymphoma-diagnosed patients consisting 25 male, 14 female patients, who were admitted to EUTF Hematology Department between April 99- July 2002 were included in the study of the patients 29 were NHL, 10 were HD. CT and total body Ga-67 scintigraphy images were performed of the patients before and after treatment For the determination of the disease, the involved sites were seperated into regions such as supraclavicular, axillar, mediastinum, paracardiac region, lungs, bone marrow, liver, spleen, stomach, paraaortic and inguinal sites.37 In our cases, the Ga-67 sensitivity was 77% before the treatment while it was 85% after the treatment. In the staging performed before the treatment, while upstaging was determined in seven patients (18%) and downstaging in six patients (15%). With Ga-67, in the resting 26 patients the same stage (67%) was determined both with Ga-67 andCT. There was no statistical significance between the treatment responses determined to posttreatment physical examination plus CT and Ga-67 scintigraphy alone. It was noticed that, disease free survival and overall survival of the patients was statistically lower in CT (-) Ga-67 (+) group than the CT (-) Ga-67 (-) group (respectively pO.OOOl andp