Life stories of peddlers a social and cultural description of peddlers in Ankara
  1. Tez No: 13852
  2. Yazar: İBRAHİM TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET SEYYAR SATICILARIN YASAM OYKUSU Ankara 'daki Seyyarların Sosyal ve Kültürel Tasviri TU?RUL, I b r ah i m Yüksek Lisanı5, Tezi, Sosyoloji Bol» Tez Yönet i e i si s Doc. Dr » Baha 1 1 i n Ak sit Bu calismanin amaei Ankara' daki yirmi seyyar sat i cinin yasamini nasi I oryutleyip, sosyo-kul türel etmenlerin onların bu faaliyetlerini yaşamlar i boyunca nasi 1 etkilediğini anlamaya çalışmaktır» Birinci bolümde, seyyar saticilari da içine alan enformal kesimle ilgili olan kuramsal yak 1 asi mi ar değerlendirilmektedir. Enformal kesim, onun özellikleri ve formal kesimle enformal kesim arasindaki ayrımlar tanımlanmakta, ve enformal kesimin Turk ekonomisi ve toplumundaki yeri tasvir edilmektedir. Son ol sır ak araştırma p 1 an i sunu I ma k t ad A r " - ikinci bolümde, örnekleme dahil olan yirmi seyyar satıcının ve onların evhal klarinin ' listesi ve kisa bir tasviri sunulmakta, kir sal ve kentsel seyyar satıcılar karsi lastirilmaktadir. Ucuncu bolümde, kökenlerinden seyyar 1 i ga kadar -v-seyyar saticilarin yasam oykusu bir grup olarak anlatılmakta, onlar arasındaki farklar ve benzerlikler tasvir edilmeye cal isi İmaktadir. Bu süreçte, onların, calismayi da kapsayan, yaşamlarını nasi 1 örgütledikleri tasvir edilmektedir. Kırsal ve kentsel seyyar lar in dinsel kul turu, aile yapilari, eğitim düşeyleri ve tutumları» ve siyasal kültürleri sirasiyia birbirleriyle etkileşimleri içinde tasvir edilmekte ve bu bağlamlarda kırsal ve kentsel seyyarlar karsi last iri İmaktadir. Dördüncü bolümde, sonuçta, araştırma sonuçları özetlenmekte ve değerlendirilmektedir» Anahtar sözcükler; Enformal kesim, kucuk meta üretimi, kucuk.satıcılar, sokak satıcıları, seyyarlar, An k £kr a * d a k i seyyarlar. -Vİ-
Özet (Çeviri)
ÖSSIBâCI LIFE STORIES OF PEDDLERS A Social end Cultural Description of Peddlers in Ankara TU?RUL, Ibrahim M « S « in Soc i o 1 og y Supervisors Assoc» Prof. Dr, Bahattin Aksi t September 1990. The aim of this study is to describe the lives of twenty peddlers in Ankara and to try to understand how they organise their lives and which socio cultural factors affect their affairs throughout their lives» In the first chapter, the theoretical approaches which ar& related to the informal sector including peddlers are reviewed» Informal sector, its characteristics and the distinctions between formal sector and informal sector are defined, and the share of the informal sector in Turkish economy and society is described» Finally the research design is presented» In the second chapter, the list and short descriptions of the twenty peddlers which are included by sample, and their households are presented, and the urban and rural peddler's are compared. In the third chapter, the life story of peddlers from -İİİ-origin to peddling is told totally as a group, and it is tried to describe the similarities and differentiations among them. In this process the organization of life including working by them is described» Religious culture, family structures, educational attitudes and levels, and political culture of the rural and urban peddlers are described respectively in their interaction which eachotber, and the rur&.l and urban peddlers are compared in terms of these spheres» In the fourth chapter, conclusion, the results of the research z^re summarised and valuated. Key words» Informal sector, petty commodity production, petty traders, street sellers, peddlers, peddlers in Ankara. -İV-