An examination of the life stories of prolonged grief, non-prolonged grief and non- bereavement groups with narrative identity themes of agency, communion, contamination, redemption: A descriptive look of narratives of three groups
Uzun sürelı̇ yas, uzun sürelı̇ olmayan yas ve yas tutmayangrupların yaşam öykülerı̇nı̇n etkenlik, bı̇rlı̇ktelı̇k, bozulma,kurtuluş anlatı kı̇mlı̇ğı̇ temalarıyla ı̇ncelenmesı̇: Üç grubunanlatılarına tanımlayıcı bı̇r bakış
- Tez No: 974170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, son beş yıl içerisinde birinci dereceden bir yakınını ölüm sebebiyle kaybetmiş ve uzamış yas bozukluğu gösteren (N=12), uzamış yas bozukluğu göstermeyen (N=12) ve son beş yıl içerisinde bir yakınını kaybetmemiş olan (N=12) üç grubun hayat hikayelerinin anlatı kimliği temaları olan etkenlik, birliktelik, bozulma ve kurtuluş bakımından incelenmesini ve yas tepkileri ile ilişkisinin yorumlanmasını içermektedir. Üç grupta da eşit sayıda katılımcı bulunmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 20- 57 arasındadır. Araştırma toplamda 36 katılımcıyla yürütülmüştür. Yas tutan gruplara ilk aşamada Uzamış Yas Ölçeği (PG-13-Revised), Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi Ölçeği (PCL-5) ve Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) verilmiştir. Kontrol grubuna ise yalnızca Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) verilmiştir. Uzamış yas ölçeğindeki teşhis kriterlerine göre gruplar oluşturulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında gönüllü olan katılımcılarla yarı yapılandırılmış bir hayat hikayesi görüşmesi yürütülmüştür. Yapılan görüşmelerden elde edilen anlatı verileri önceden oluşturulmuş olan bir kodlama sistemiyle kodlanmıştır ve sıklıkları karşılaştırılmıştır. Üç grubun da hayat hikayesi anlatılarının içerik değerlendirmeleri anlatı kimliği temaları çerçevesinde yapılmıştır. Ayrıca, yas tutan grupların kayıp anlatıları ve üç grubun gelecek anlatıları betimleyici nitel analiz kullanılarak keşifsel olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, belirtilen temalar altına kodlanan anlatıların içeriklerinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Uzamış yas semptomları yüksek olan katılımcıların anlatılarının olumsuz duygulanım içerdiği ve kayıpla ilişkili içeriklerin diğer gruplara göre yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca bu grubun gelecek hakkındaki düşüncelerinin belirsiz ve genellenmiş olduğu keşfedilmiştir. Uzamış yas bozukluğu olan katılımcılarda erken yetişkinlik döneminde hayat hikayelerindeki kayıpla alakalı içeriklerde artış gösterdiği görülmüştür. Buna göre anlatı kimliği temaları ile incelenen hayat hikayelerinin daha önceden oluşturulmuş olan yas modelleri ile açıklanabildiği ve yas tepkilerini anlama açısından yararlı olabileceği düşünülmüştür. Klinik müdahalelerde, anlatı kimliğinin yas tepkilerini anlama açısından kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was investigating the life stories of three groups who experienced loss of first-degree relatives within five years and develop prolonged grief disorder (PGD) (N=12), experienced loss and not developed prolonged grief disorder (non-PGD) and did not experience loss within five years (N=12) with narrative identity themes of agency, communion, contamination and redemption. The age range of participants was 20 to 57. Study conducted 36 participants in total. In the first phase of the study bereavement groups completed Prolonged Grief Disorder Scale (PG-13-Revised), Posttraumatic Stress Disorder Checklist for DSM-5 (PCL-5) and The Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) in a survey. In terms of the diagnostic criteria in PG-13-Revised scale, groups were formed. In the second phase of the study, a semi-structured 'Life Story Interview' was conducted with the volunteered participants. The narrative data that collected from the interview was coded by using pre-establish coding manuals and their frequencies were compared descriptively. The content evaluations of the life story narratives of all three groups were made within the framework of narrative identity themes. Also, loss narratives of bereavement groups, future narratives of all groups were examined by descriptive qualitative analysis exploratively. Results showed that there were differences in three groups' contents of narratives that were coded under narrative identity themes. PGD groups' narratives were generally conveyed negative emotional sequences and loss related contents were prominent in this group. It was also found that PGD group's thoughts about the future were vague and generalized. Another important finding was when PGD group's intergroup narratives were explored, the early adulthood participants had more loss related narratives in their life stories. Thus, the life stories that were explored by narrative identity themes can be explained by previously established bereavement models and in terms of understanding bereavement reactions, narrative identity found beneficial. In clinical implications, it has been suggested that narrative identity can be used.