A stylistic analysis of Lorrie Moore's selected short stories: Like Life, People Like That Are The Only People Here: Canonical Babbling in Peed Onk and How to be an Other Woman
Lorrie Moore'un Like Life, People Like That Are The Only People Here: Canonical Babbling in Peed Onk ve How To Be an Other Woman adlı seçilmiş öykülerinin biçembilimsel bir incelemesi
  1. Tez No: 331852
  2. Yazar: RANA SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAĞMUR KÜÇÜKBEZİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Dilbilim, American Culture and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, biçembilimin edebi bir tür olan kısa öyküye nasıl uygulandığını inceler. Dilbilim ve edebiyatı birleştiren bu dilbilimsel çalışma için, çağdaş Amerikan kısa öykü yazarlarından Lorrie Moore' un ?Like Life? , ?People Like That Are The Only People Here: Canonical Babbling in Peed Onk? ve ?How To Be an Other Woman? adlı üç öyküsü incelenmek üzere seçilmiştir. Her bir öykünün biçembilimsel incelemesi, Lorrie Moore' un bağlama göre dilbilimsel parçaları ne şekilde düzenlediğini ve sanatsal ve estetik uyumu dil kullanımıyla ne şekilde yakaladığını açıklamayı hedefler. Bu çalışma gösterir ki; biçembilimsel inceleme edebi yorumlama değildir çünkü bu çalışmadaki edebi metinlerle ilgili çıkarımlar nesnel bir şekilde dilbilimsel temellere dayandırılmıştır. Nesnel olmak için, her bir öykü sözlüksel, dilbilgisel, söz sanatları ve öyküleme kategorileri bakımından incelenmiştir. Biçembilimin, dilbilim ve edebiyatın ayrılmaz parçalar olduğunu ortaya koyma çabası bu yüksek lisans tezi sayesinde açık bir biçimde anlaşılır
Özet (Çeviri)
This study examines how stylistics is applied to short story as a literary genre. For this linguistic study combining linguistics with literature, one of the most important contemporary American short story authors Lorrie Moore?s three stories ?Like Life? , ?People Like That Are The Only People Here: Canonical Babbling in Peed Onk? and ?How To Be an Other Woman? are selected to be analyzed. Stylistic analysis of each story aims at revealing how Lorrie Moore organizes all linguistic pairs according to context and catches artistic and aesthetic unity with her usage of language. It indicates that stylistic analysis is not literary interpretation because inferences about literary texts in this study based upon linguistic foundation objectively. To be objective, each story is examined from the aspect of lexical, grammatical, figures of speech and narration categories. By the help of this M.A. thesis, it is clearly understood that stylistics?s effort to set forth linguistics and literature are indivisible parts.