Re-membering Germany at home: Transnationalization of return migrants through photographs and life stories
Evde Almanyayı hatırlamak: Geri dönüş göçü yapan göçmenlerin fotoğraflar ve yaşam öyküleri yoluyla ulus-ötesileşmesi
- Tez No: 798822
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
1960larda Türkiyeden Almanyaya başlayan işçi göçü, kabul ülkesinin geçici ve dönüşümlü iş gücü talebi çağrısına cevap niteliğinde olmuştur. Almanyayı da etkisi altına alan ekonomik kriz ve işçi alımına dair yasaklarla birlikte 1983 yılında göçmenlerin ülkelerine geri dönmeleri yönünde teşvik yasası çıkarılmıştır. Böylelikle geri dönüş miti gerçeğe dönüşmüş, bu durum aynı zamanda Türkiyeye geri dönmeye karar veren Türkiyeli işçi göçmenler için göçe dair bir kırılma değil aksine ulus ötesicilik yoluyla göçün imgesel anlamda da devam etmesini sağlamış, söz konusu göçmenlerin kendi memleketlerinde dahi Almanya ile bağlarını korumalarına olanak tanımıştır. Bu noktada çalışma geri dönen göçmenlerin kabul ülkesiyle ne tür bağlar kurduğunu sorgularken, birinci ve ikinci nesil on bir göçmenin bellek- hatırladıkları aracılığıyla Almanyanın dönüş sonrası hayatlarındaki etkisine odaklanmaktadır.Göçmenlerin geçmişlerine dair anlatıları, geride bırakılan ülkenin hafızadaki imgesini şimdiki koşullarla birleştirip, kullanılabilir geçmişler yaratarak, Almanya imgesinin pratikler, mentalite, fikirler, duygular olarak eve taşınıp, her iki ülkeyle de seçici bağlar kurulmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, belleğin taşıyıcıları olan aile, kişisel fotoğrafları da geçmişin yorumlanması, anlatımı, karşılaştırması, müzakere edilmesi ve yeniden düşünülmesiyle bireylerin göç deneyiminlerinde neleri temsil ettiğini ortaya koyacaktır. Bu çalışmada, yaşam- hikayeleri ve foto betimleme metodları kabul ülkesiyle kurulan bağları anlamada kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish migration to Germany that started in the early 1960s was essentially a response to a call concerning demand for labour on a temporary basis. By the time economic crisis hit and followed by a further recruitment ban,an act in 1983 was officially introduced as a return incentive to mainly unemployed migrants in Germany. Since the myth of return eventually turns into a reality, Turkish migrant workers return rather than being a rupture in the migratory cycle, becomes a continuation of migration, endowed with transnationality which emphasizes on the individual links that returnees forge with host country that stretch to their post return lives. In this regard, questioning returnees ties with hostland, this study focuses on the mnemonic links of eleven first and second generation Turkish return migrants from Germany to understand the role of host country in their present setting. As traveling memories, narration of a past reproduces their ties with the country left behind through incorporating its memory image in homeland, constructing usable pasts that allow for their translation into practices, mentality, ideas that inhabit present setting, while shaping their sense of belonging to both home and host land selectively. In addition, as vehicles of memory, family photo albums of returnees would be used since they are dynamic in sense of interpreting past, most commonly expressed through articulation of the past, comparison between there and here, negotiation incorporating past into present, unravelling what they represent in returnees imaginary. Therefore, this study mainly draws upon life story interviews with a thematic on host land and photo elicitation method to understand the memory work of the returnees that unfolds their multiple relations with Germany.