Diyabetik hastalarda eritrosit membran Na+, K+, ATPaz aktivitesinin ölçülmesi ve karakterizasyonu
Determination and characterization of erythrocite membrane Na+, K+, ATPase activity in diabetic patients
  1. Tez No: 138528
  2. Yazar: NAİM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIZILTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Diabetes Mellitus (DM) ciddi metabolik hastalıkların en yaygın olanıdır. Göz, böbrek, sinir ve damarları kapsayan uzun dönemli metabolik anormalliklerle karakterizedir. Bu çalışma Tip-ll diyabetli 29 hasta ve 15 sağlıklı kontrol grubunda yapıldı. Eritrosit membran Na+, K+, ATPaz aktivitesi spektrofotometrik olarak, plazma homosistein tayini yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemi ile belirlendi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hastaların plazma homosistein konsantrasyonu yüksek (p< 0.001), eritrosit membran Na+, K+, ATPaz aktivitesi düşük bulundu (p< 0.05). Hastaların eritrosit membran Na+, K+, ATPaz aktivitesi ile plazma homosistein seviyeleri arasında negatif bir korelasyon bulundu (p< 0.01, r= - 0.49). Sonuç olarak, DM' lu hastalarda yüksek plazma homosistein düzeyi ve azalmış eritrosit membran Na\ K+, ATPaz aktivitesi tespit edildi. Bu azalma, artmış plazma homosistein düzeyinden kaynaklanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diabetes Mellitus (DM) is the most common of the serious metabolic diseases. It is characterized by metabolic abnormalities; by long-term complication involving eyes, kidneys, nervous and vessels. This study was conducted in 29 patients with Type II DM and 15 healthy controls. Erythrocyte membrane Na+,K\ATPase activity was measured spectrophotometrically. Plasma homocysteine levels were measured with High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method.