Ebe ve hemşirelerde kişilerarası iletişim çatışması eğilim düzeyi
Communication inter persons conflict tendency level of the nurses and midwives
- Tez No: 138529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN İNANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
II ÖZET Bu araştırma belli bir bölgede çalışan ebe ve hemşirelerin çatışma eğilimi düzeylerini ölçmek amacıyla kesitsel olarak 10.5.2002-20.8.2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Erzurum il genelinde, değişik kurumlarda görev yapan tüm ebe ve hemşirelerdir (N-1186). ömeklem 1/3 oranında sistematik örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir (n=37Q). Araştırmaya katılan ebe ve hemşirelere tanıtıcı bilgi formu ve Çatışma Eğilimi ölçeği (ÇEÖ) uygulanılarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; ÇEÖ'nin güvenirliği Chronbach Alfa Analiz Tekniği ile yapılmış ve 0.69 olarak bulunmuştur. Bu değer daha önce yapılan araştırmalardaki saptanan güvenirlik değerlerinden daha düşüktür. Ebe ve hemşirelere ait toplam çatışma puanları 150.5±32.7'dir. Toplam çatışma eğilimi puanı bu ölçekle yapılan diğer araştırmalarda saptanan değerlerden düşüktür. Bağımsız değişkenlere göre toplam çatışma eğilimi puanlan istatistiksel olarak anlamlı değilken, çalışılan yere, kuruma, konuma ve çalışma şekline göre bazı alt gruplarda (aktif çatışma, tümden reddetme, pasif tümden reddetme, önyargılı çatışma, kişisel özellikler) anlamlı farklılıklar bulunmuştur, önyargılı çatışma alt grubu puanları başhemşirelerde düşük, diğer tüm çatışma grubu puanları çeşitli değişkenlere göre farklı ve yüksek çıkmıştır. Sonuçlar doğrultusunda bulgular tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study was carried out as sectional with the measuring of conflict tendency levels of the nurses and midwives of working in a certain region between the dates 10.5.2002 and 20.8.2002. The study field consists of the nurses and midwives having duty in various organizations of city center, town and villages of Erzurum (N=1 186). The sampling was determined with systematic sampling method at the rate of 1/3 (n= 370) Applying Conflict Tendency Scale and promotory information form collected the data to the nurses participating in the study. When the results of the study were examined; the reliability of conflict tendency scale was performed with Chronbach Alfa Analysis and was found as 0.69. Total working scores of the nurses and midwives were 150.5±32.7. This value is lower than the values determined from the other studies. According to independent variables, while total conflict tendency scores weren't statistically significant, there were some significant distinctions in same subgroups (active conflict, completely refuse, passive completely refuse, preconceived conflict, personal features) in terms of workplace, place and type of study. Preconceived conflict subgroups scores were low in the chief nurses but the other conflict groups scores were very high and different in terms of various variables. In the direction of the results, the findings were discussed and some suggestions were offered.