Tükürüğün çeşitli biyokimyasal ve mikrobiyolojik parametrelerinin yaş, cinsiyet, DMF ve DMFS indeksiyle ilişkisinin incelenmesi
The examination of correlation between various biochemical and microbiological parameters of saliva and age sex DMF and DMFS index
- Tez No: 138533
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill ÖZET Diş çürüğü, ağızdaki bakterilerin diyetle ahnan karbonhidratlardan asit oluşturması sonucu dişin dekalsifikasyonu ile oluşur. Son yılarda yapılan çalışmalar tükürükte bulunan çeşitli parametrelerin çürük insidansmı arttırıcı veya çürük oluşumuna karşı tükürüğün koruyucu fonksiyonları üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışmamızda yaşları 20-35 yaşları arasında değişen 50 bireyin anamnezleri alınıp klinik muayeneleri yapılarak elde edilen verilerden her hastanın DMF ve DMFS indeksi hesaplandı. Bireylere 5 dakika parafin tableti çiğnetilerek uyarılmış tükürük akış hızı hesaplandı. Bu esnada toplanan tükürükler 2 ayrı tüpe bölündü. Birinci tüpte bulunan tükürük kullanılarak CRT buffer strip vasıtasıyla tükürüğün tamponlama kapasitesi ölçüldü ve CRT bacteria kitiyle bireylerin S.mutans ve laktobasil düzeyleri tespit edildi. İkinci tüpte bulunan tükürüğün Coleman 28 C Metrion IV pH metre vasıtasıyla pH ölçümü yapıldı. Aynı zamanda ABTS substratı kullanılarak spektrometrik yöntemle peroksidaz aktivitesi tayini ve tiosiyanat miktarının kantitatif tayini yapıldı. Bireylerin tekrar 0,1 M Tris-S04/ 0,2 M Na2S04 tamponu içeren kaplara tükürükleri alınarak karbonik anhidraz VI (CA VI) tayinleri yapıldı. Tükürüğün şekerden temizlenme süresinin ve şeker yarılanma miktarının tespiti için ise bireylerin % 20'lik 10 mi sakkoroz çözeltisi ile ağızlan çalkalatıldı. 5mM iodo asetik asit içeren tüplere 0, 2, 5, 10, 10 ve 30 dakikalarda tükürük örnekleri alındı ve enzimatik yöntemle tükürük analizleri yapıldı (Sucrose/Glucose UV method, cat 139041 Boehringer Mannheim. GmbH). Elde edilen verilerden, DMF (p 105 S.mutans ve laktobasil düzeyine sahip bireylerin DMF ve DMFS indeksleri arasında da bir fark saptanamamıştır, Peroksidaz enzimi ve tiosiyanat miktarı ile yaş, DMF ve DMFS indeksi arasında bir ilişki tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY THE EXAMINATION OF CORRELATION BETWEEN VARIOUS BIOCHEMICAL AND MICROBIOLOGICAL PARAMETRES OF SALIVA AND AGE SEX DMF AND DMFS INDEXES Caries occurs with the decalcification of the tooth that results from the acid produced by the bacteria in the mouth from the carbohydrates taken during the diet. The studies in recent years have focused on the functions of various parameters in saliva in increasing the incidence of caries or the functions of saliva in preventing the occurrence of caries. In our study the anamneses of 50 subjects at the ages of 25 to 30 were taken, were examined under clinical conditions, and the data obtained were used to calculate the DMF and DMFS index of each patient. The subjects were made to chew paraffin for 5 minutes to calculate the stimulated saliva flow rate. The saliva collected then was divided into two separate tubes. The saliva in the first tube was used to calculate the buffer capacity of the saliva by means of CRT buffer strip and to determine the S. mutants and lactobacilli levels of each subject by means of CRT bacteria kit. pH of the saliva in the second tube was measured by means of Coleman 28 C Metrion IV pH meter. Also, by using the ABTS substrata, peroxidase activity level was determined through spectrometric method and so was the quantitative determination of the amount of thiocyanate The saliva of the subjects was again put into the tubes containing 0,1 M Tris-S04 / 0,2 M Na2S04 to determine their carbonic anhydrase VI (Ca VI). For the determination of the period when saliva is sucrose clearance time and initial sucrose concentration, the subjects were made to shake their mouths with 10 ml sucrose solution %20. Samples of saliva were put into the tubes containing 5 mM iodo ascetic acid at the intervals of 0, 2, 5, 10, 10, 30 minutes and saliva analyses were carried out by enzymatic method. The data obtained put it that the correlation between DMF (p105 S.mutans and lactobacilli; there was found out no correlation between peroxides enzyme and thiocyanate amount and the age, DMF and DMFS indexes; there was found out no difference in peroxides activity between the age and sex groups.