ESR spin etiketleme tekniğini kullanarak kan ve tükürüğün incelenmesi
  1. Tez No: 11159
  2. Yazar: METİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada çeşitli kanserli ve sağlıklı sigara içen ve sigara iç meyen kişilerin tam kan ve plazması ile sigara içen ve içmeyen kişilerin tükürükleri spin etiketlenerek E.S.R. yöntemi ile incelenmiştir. Kanserli kan örnekleri Hacettepe Oni. Tıp Fakültesinden, sağlıklı insan kanları Ondokuz Mayıs Üni. Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden, tükürük örnekleri de Hacettepe Oni. Diş Hek. Fakültesinden alınmış ve PO-DTBN ile etiketlendikten sonra“X-band Varian E-line Century Series”E.S.R. spekt- rometresinde oda sıcaklığında incelenmiştir. Ortamın polaritesi ile ilgili olan A., aşırı ince yapı sabitleri öl çülmüş ve bu tip ortamları ayırdetmek için bu katsayıların kullanılamayacağı gösterilmiştir. Kan örnekleri için hesaplanan viskozite değerlerinin bazı ileri vaka kanserli kan ve sigara içen sağlıklı insan kanlarında yüksek olduğu görül müştür. Kanserli kanların çeşitliliği, safhalarının farklı olması, cinsiyet v.h. farklılıklardan sistematik sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca, yaklaşık aynı özelliklere sahip kişilerden alınan tükürük örneklerinin ESR spektruml arın dan hesaplanan, dönme ilgi zamanlarına karşılık gelen viskozite değerle rinin sigara içenlere göre sigara içmeyenlerde daha yüksek olduğu sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
-IV- In this study various cancerous and healthy human blood samples and parotid saliva of smoker and non smoker people have been investigated by spin labeling E.S.R. technique. The cancerous blood samples were obtained from the Hacettepe Medicine Faculty and the healthy persons blood samples have been obtained from the students of Ondokuz Mayıs University. The parotid saliva samples have been obtained from Hacettepe University. All the samples were labeled with PD-DTBN and the E.S.R. spectra were recorded by an X-band Varian E.S.R. spectrometer at room temperature. The hyperfine coupling constants, A.., have been measured and it has been shown that these coupling constants can not be used to identify the properties of human blood and the parotid saliva. On the other hand calcu lations have indicated that the viscosities of various cancerous and smoker people blood are higher than the normal. But due to the difficulties in getting samples systematically somewhat random results have been obtained and it has been concluded that farther investigation should be made for more reliable results. Our studies on parotid saliva samples have indicated that the vis cosities of smokers parotid saliva are higher than the normal people.