Siprofloksazin'in kitozan ile mikro- ve nanopartiküllerinin hazırlanması ve nazal olarak uygulanması üzerine çalışmalar
Preparation of ciprofloxacin micro- and nanoparticles with chitosan and studies on nasal administration
- Tez No: 138539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZSOY ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, siprofloksazin HCI in, uygulama sıklığını azaltmak, gastrointestinal yan etkilerini gidermek, uzun süreli plazma konsantrasyonu elde etmek, hasta uyuncunu arttırmak amacıyla oral yola alternatif bir dozaj şekli geliştirmektir. Bu bağlamda; siprofloksazin HCI in vücutta parçalanabilen, güçlü mukoadezif özelliğe sahip doğal bir polimer olan kitozan ile mikro- ve nanopartiküllerin hazırlanması, seçilen formülasyonun in vivo olarak sıçanlara nazal yol ile verilmesi ve biyoyararlanımının saptanması amaçlanmıştır. Ön formülasyon çalışmalarıyla, siprofloksazin HCI in kitozan ile nazal uygulamaya elverişli küçük boyuttaki partiküllerinin oluşturulması için püskürterek kurutma yönteminin uygun olduğu saptanmıştır. Mikro- ve nanopartiküllerin hazırlanmasında, farklı etkenlerin deney sonuçları üzerindeki etkilerini zamandan kazanarak saptamak amacıyla 32 (iki değişken üç düzey) faktöriyel tasarımı ile 9 ayrı formülasyon (F1 - F9) belirlenmiş, ayrıca karşılaştırma amacı ile etkin madde içermeyen çapraz bağlama ajanı kullanılmayan (B1) ve %0.15, %0.30 konsantrasyonda çapraz bağlama ajanı içeren (B2, B3) boş mikroküreler de hazırlanmıştır. Hazırlanan mikrokürelerde; İR analizi, termal analiz (DSC), partikül büyüklüğü analizi, yüzey özelliklerinin incelenmesi, etkin madde miktar tayini, in vitro salım çalışmaları ile kinetik ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda; etkin madde ile polimer arasında bir geçimsizlik olmadığı, püskürterek kurutma yöntemi ile 20 um den küçük partiküller elde edilebildiği ve çapraz bağlama ajanı konsantrasyonunun partikül boyutunu etkilemediği saptanmıştır. Çapraz bağlanmamış boş mikrokürelerin (B1) küresel ancak gözenekli bir yüzeye sahip olduğu, etkin madde yüklenmesi ile gözenekli görünümün ortadan kalkarak küresel ve düzgün yüzeyli mikrokürelerin elde edildiği görülmüştür. Ayrıca çapraz bağlanmamış mikrokürelerde agregat oluştuğu gözlenirken, çapraz bağlama ile agregasyonun ortadan kalktığı saptanmıştır. Bütün formülasyonlarda etkin madde yükleme kapasitesinin %74 ün üzerinde ve mikroküre verimlerinin %38 den fazla olduğu saptanmıştır. Çapraz 104bağlayıcı olarak ilave edilen glutardialdehit konsantrasyonunun arttırılması ile mikrokürelerdeki etkin madde yükleme kapasitesinin azaldığı bulunmuştur. Formülasyonlardan siprofloksazin HCI in vitro salımı incelendiğinde, mikrokürelerdeki etkin madde oranı arttıkça ilaç saliminin azaldığı görülmüştür. En yavaş ilaç salım profili gösteren formülasyonların F3, F6 ve F9 olduğu, %0.15 glutardialdehit içeren formülasyonlardan ilaç salım hızının yavaşladığı fakat %0.30 glutardialdehit içeren formülasyonlardan ise salınan ilaç miktarının daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study was to develope an alternative dosage form to oral route for systemic effect of ciprofloxacin HCI with the aim of reducing the frequency of administration and side effects on gastrointestinal (Gl) system, attaining prolonged plasma concentration and increasing patient compliance. In this respect, preparing ciprofloxacin HCI micro- and nanoparticles with natural and mucoadhesive polymer chitosan and evaluating bioavalibility of ciprofloxacin HCI by administration of most suitable microsphere formulation to rats for in vivo study were intended. In preformulation studies, it is investigated that the spray-drying method is an appropriate procedure for preparing small-sized ciprofloxacin HCI loaded microspheres designed for nasal administration. 9 formulations (F1-F9) has been obtained with 32 factorial design studies which were performed to evaluate the effect of different parameters on experimental results. Infrared Spectrophotometry (IR), Differential Scanning Calorimetry (DSC) and particle size analysis, morphological characteristics, drug content, encapsulation efficiency, kinetic assessment and evaluations have been carried out using microspheres formulations. As a result of these studies it has been shown that there wasn't any interaction between the polymer and active material. Particle sizes smaller than 20 urn was obtained with spray-drying method and the concentration of crosslinking agent did not effect the particle size. Non- crosslinked empty microspheres (Bi) were spherical however they had porous surface area. Porous surface didn't observed on the drug loaded microspheres. Therefore, they have smooth surface. It was found that crosslinking prevented aggregation whereas non- crosslinked microspheres led to aggregate formation. Drug loading capacity and microsphere yield were higher than %74 and %38 respectively in all formulations. 106Increased concentrations of crosslinking agent, glutardialdehyd, decreased loading capacity. İn vitro dissolution studies exhibited that drug dissolution rate results were slower when the higher rates of loaded ciprofloxacin HCI used for formulations. Formulations F3, F6and Fg showed the slowest the dissolution rate. Formulations containing %0.30 glutardialdehyd showed more dissolution than formulations containing %0.15 glutardialdehyd. Statistical evaluations among the formulations (F1-F3, F4-F6, F7-F9), taking account into the dissolution profiles, showed significant differences (p < 0.05). Formulation F6 has been given to rats by nasal route selected as the most suitable formulation according to the in vitro dissolution studies and kinetic evaluations. Based on the in vivo data, sustained release of drug from the microspheres was obtained. Absolute bioavailability of the drug was 32.93± 5.37 % and the relative bioavailability was 384. 19± 62.62 %. As a result of this study, spray-drying method is a suitable process to prepare ciprofloxacin HCI- chitosan microspheres showing sustained release effect. The ciproflaxacin HCI microspheres could be used by nasal route as an alternative to oral route. 107