N-asetil topikal uygulamaları üzerinde araştırmalar
Studies on the topical formulations of N-acetyl cysteine
- Tez No: 138538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET N-Asetil sistein, mukolitik bir ajan olmanın yanında p-Karoten, A vitamini ve diğer retinoidlerle birlikte kullanılan önemli ölçüde antioksidan aktiviteye sahip bir maddedir. Yan etkileri azdır. Son yıllarda N-Asetil sistein derinin fotoyaşlanmasının ve kırışıklıkların önlenmesinde, yara ve yanıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik amaçlı kullanımı ile ilgili olarak farklı preparat şekilleri denendiğine dair çalışma kayıtlı değildir. Bu bilgilere dayanılarak, çalışmada %5 oranında N-Asetil sisteinin ilk kez S/Y, Y/S ve S/Y/S tipi emülsiyon formülasyonları geliştirilmiş, klasik bir nemlendirici olan Vitamin E de bazı formüllere katılarak nemlendirici etki kıyaslaması on gönüllü denek üzerinde 4 hafta süre ile Korneometre aleti kullanılarak yapılmıştır. Nemlendirici etki açısından incelendiğinde Y/S tipinde Vitamin E içeren F^ ve N-Asetil sistein içeren F2 en iyi iki sonucu vermişken, aralarında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca formülasyonlardan N-Asetil sistein serbestleşmesi de selüloz asetat zardan Franz difüzyon hücrelerinde incelenmiş ve serbestleşme miktarlarının Y/S > S/Y/S > S/Y şeklinde olduğu saptanmıştır. Tüm formülasyonlar stabilite açısından 3 ay boyunca incelenmiş, 4°C, 25°C ve 37°C'de bekletme şartlarında stabiliteleri uygun bulunmuştur. Çoklu emülsiyonlar partikül (damlacık) boyutu açısından incelendiğinde de 3 ay sonunda büyük bir değişme ile karşılaşılmamıştır. Elde edilen bulgular, N-Asetil sisteinin %5 oranında ilave edildiği Y/S tipi emülsiyonun, nemlendirici etkinlik, stabilite ve salım deneyi sonuçlarına göre nemlendirici olarak kullanılabileceği görüşünü doğrulamıştır. Böylece kozmetik endüstrisine yeni bir etkin madde kazandırma çabasında ilerleme sağlanmıştır. 101
Özet (Çeviri)
SUMMARY N-Acetyl cysteine, besides being a mucolytic agent, it is a substance having significant antioxidant activity when used in combination with p-caroten, Vitamin A and other retinoids. It has few side effects. Recently N-Acetyl cysteine has been used as an additive in treatment of wounds and burns and prevention of photoaging and wrinkle formation. There is no study recorded regarding to its various cosmetic preparations. Based on these data, in this study 5% N-Acetyl cysteine were incorporated in W/O, O/W and W/O/W emulsions for the first time and by adding a classic moisturizer Vitamin E to some formulations, comparison of moisturizing effects were performed on 10 volunteers inner arms for 4 weeks by using Corneometer. When analyzed in respect of moisturizing effect, Fi containing Vitamin E and F2 containing N-Acetyl cysteine were found to give the best results hence no significant difference was observed statistically. In addition, in vitro release of N-Acetyl cysteine from cellulose acetate membrane on Franz diffusion cells were investigated and released amounts were found as O/W > W/O /W > W/O respectively. Stability of all formulations were analyzed during 3 months and they were found stable in 4°C, 25°C and 37°C storage conditions. Multiple emulsions were examined for their droplet size and no significant difference was observed after 3 months. Obtained data verified that O/W emulsion containing 5% N-Acetyl cysteine could be used as a moisturizer according to the results of moisturizing effect, stability and release studies. Therefore progress was achieved in trial to gain a new active ingredient for cosmetic industry. 102