Süt dişlenmesinde diş kavis modellerinin ve profil fotoğraflarının analizi ve süt dişlenmesinden daimi dişlenmeye geçişte kapanış ilişkilerindeki değişiklikler
Dental arches models and profil photographes analyses in the primary dentititon and occlusal changes from primary to permanent dentitions
- Tez No: 138547
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Süt dişlenmesinde okluzyon bozuklukları çok sık görülmemesine rağmen meydana gelebilir. Süt dişlenmesinde ortaya çıkan okluzyon bozuklukları, daimi dişlenmede okluzyon bozukluklarının görülebileceğinin belirtisidir. Küçük çocuklar için okluzyon bozukluklarına neden olan durumların erken tanısı pedodontistin sorumluluğundadır. Bu çalışmanın amacı; Erzurum il merkezinde yaşayan 98 çocukta süt dişlenmesinden daimi dişlenmeye geçişte azı ve kanin ilişkilerindeki değişikliklerin tespiti ve bu çocuklar arasından seçilen 72 çocuğun model ve fotoğraf analizlerinin değerlendirilmesidir. Verilerin analizi % testi kullanılarak yapılmıştır. Süt dişlenmesinde muayene edilen 98 olgunun, 3. yıl sonunda daimi dişlenmeye geçen grubunda % 73,58'inde Sınıf I ve %26,42'sinde Sınıf II azı ilişkisi geliştiğini ortaya koymaktadır. Süt dişlenmesinde DB (distal basamak) ile başlayan olgularda, daimi dişlenmede Sınıf II azı ilişkisi geliştiği gözlemlenmiştir (%100). Süt dişlenmesinde AAD (aynı almsal düzlem) sonlanan olgularda daimi dişlenmede %89,5 Sınıfl ve %10,5 Sınıf II azı ilişkisi geliştiği tespit edilmiştir. Süt dişlenmesinde MB (mesial basamaklanma) varlığında, daimi dişlenmede %100 Sınıf I azı ilişkisi gözlemlenmiştir. Model analizi yapılan 78 olguda, %53 AAD sonlanma, %11,11 DB ve %30,66 MB gözlemlenmiştir. Model analizi yapılan 78 olguda, %53 AAD sonlanma, %11,11 DB ve %30,66 MB gözlemlenmiştir. Süt II. Azı ilişkisi ve kanin kapanış ilişkisinde yaşla beraber anlamlı bir farklılık bulunmuştur.V Süt dişlenmesinde diastema bulunmayan çocukların oranı %22,22' den % 25' e kadar, maymun diasteması ise, % 19,44' den %25' e kadar değişiklik göstermiştir. Süt dişlenmesinde, ideal kavis formu olan ovoid kavis formu kızlarda %61,11, erkeklerde %72,22 olarak bulunmuştur. Kapanış ve profil ilişkisi karşılaştırıldığında, konveks profil ile aynı alınsal düzlemle sonlanma arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Süt dişlenmesinde, erkeklerde normal dudak postürünün, kızlarda ise, retrüziv dudak postürünün daha yaygın olduğu görülmüştür. AAD ile normal dudak postürü arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Malocclusion in the primary dentition may occur, although it is rare. Malocclusion in the primary dentition always guarantees a malocclusion in the permanent dentition. Early recognition of conditions predisposing young children to malocclusions via primary care providers who, for practical purposes, are the pediatric dentists. The purpose of this study was to determine the changes in molar and canine relationship in the trasitition between the primary dentition and the permanent dentition of 98 Turkish children living in Erzurum city center and also to evaluate the analyses of the models and photographs of 72 subjects chosen among them. The data were analyzed using Chi-Square test. The findings indicate that, 73.58% developed into Class I molar relationship of the 98 cases evaluated in the primary dentition, 26.42% Class II. Those cases which started with a distal step in the primary dentition proceeded to develop a Class II molar relationship in the permanent dentition (100%). Of the cases with a flush terminal plane relationship in the primary dentition, 89.5% progressed to a Class I molar relationship and 10.5% Class II molar relationship in the permanent dentition. The presence of a mesial step in the primary dentition indicates 100% Class I molar relationship in the permanent dentition. 53% flush terminal plane, 11,11% distal step and 30,66% mesial step were observed in 78 cases whose model analyses had been completed. A significant difference had been found in the relationship between the age and both primary second molar and canine terminal plane.VII The ratio of the children without diastema in primary dentition varied between 22.22 % and 25%; and the ratio of the children with primate diastema in primary dentition varied between 19.44 % and 25%. Ovoid arch form - namely which is the ideal arch form in primary dentition-had been observed as 61.1 1% among the girls; 72.22% among the boys. When the correllation between the profiles and terminal plane was compared, it was observed that convex profiles were significantly correlated with flush terminal planes. It was also observed that the normal lip posture is more common in boys as the retrusive lip posture is more common in girls. It was found a significant relation between the flush terminal plane and normal lip posture.