Gıda sanayiinde yeşil ekonomi uygulamaları: Tokat ili örneği
Green economy practices in food industry: The example of Tokat
- Tez No: 433797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TÜZÜN RAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gıda sanayii; tarım ürünlerinin değerlendirilmesi, sanayiye hammadde sağlaması, toplumun beslenmesi, istihdama ve dış ticarete katkı sağlaması nedeniyle ülke ekonomileri için stratejik önem taşımaktadır. Günümüzde insan kaynaklı değişiklikler, biyoçeşitliliğin azalması, hava, su ve toprak kirliliği gibi tüm dünyayı etkileyen sorunlar gıda üretimi ve işlenmesinde ülke, kurum ve işletmeleri yeni arayışlara yöneltmektedir. Yeşil ekonomi ve uygulamaları da gıda sanayiinde tüm bu arayışlar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda; çalışmada, Tokat İli Gıda Sanayiinde faaliyette bulunan işletmelerin yeşil ekonomi uygulamalarında mevcut durumu saptamak ve yeşil ekonomi uygulamalarına yaklaşımlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla; Tokat ili Gıda sanayiinde üretim faaliyetinde bulunan orta ve büyük ölçekli işletmeler ile tam sayıma dayalı, yüz yüze anket çalışması yapılmış, verilerin analizinde; Descriptive Statistics, Student-t Test ve Korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma alanında en fazla; yeşil üretim ve yeşil paketleme, en az ise yeşil bina uygulaması gerçekleştirildiği saptanmıştır. Ayrıca işletmelerin yeşil ekonomi uygulamalarına yaklaşımları incelendiğinde; işletmeleri yeşil ekonomi uygulamalarına iten en önemli nedenin; işletmeye rekabet avantajı ve itibar kazandırması, engelleyen en önemli nedenin ise; maliyetlerinin yüksek olması sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Food industry is important for national economies in terms of making the most of agricultural products, supply of raw materials to industry, community nutrition and foreign trade. Nowadays human based climate change, loss of biodiversity, air, water and soil pollution lead the countries / agencies / enterprises to a new search in food production and processing. Green economy and practices has emerged as a result of these searches in the food industry. In this context this study aims to determine the current status, promoting forces and inhibiting forces for the green economy practices of companies in Tokat food industry. For this purpose, searching were carried out by face to face interview with the companies of medium and big sizes in Tokat food industry. In analizing the data Descriptive Statistics, Student's t-test and Correlation were used. The mostly carried out practices are green manufacturing and green packacing and the least practised one is green building in Tokat food industry. In addition, companies carry out green economy practices for prestige and competitive advantage, and don't carry out for high cost.