P maddesi ve antagonistlerin lokomotor aktivite üzerine etkileri
  1. Tez No: 138548
  2. Yazar: OSMAN KUKULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada P maddesi ve antagonistlerinin lokomotor aktivite üzerine olan etkileri ve bu etkilerin oluşmasında taşikinin reseptörlerinin olası rolü araştırılmıştır. Deneyler. Ugo Basile 7430 (Varese. Italy) model lokomotor aktivite kafesi ile gerçekleştirildi. Lokomotor aktivite kafesine fareler teker teker konarak lokomotor aktiv iteleri ölçüldü. İlaçlar tek başlarına ve değişik doz grupları şeklinde kombine verildi.
Özet (Çeviri)
In the present study, e fleets of substance P and its antagonists on locomotor activity and the possible role of tachykinin receptors on these effects have been investigated. [Experiments were carried out using a locomotor activity cage (Ugo Basile 7430; Varcse. Italy). Mice were individually placed in the cage and locomotor activities were measured. All drugs were applied as single and combined treatments.