Düşük tehdidi olan gebelerde anksiyete düzeyine etkisi olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors having effect on anxiety level in the pregnant having threatered abortion
  1. Tez No: 138551
  2. Yazar: NURAY ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI ÖZET Bu araştırma, düşük tehdidi olan gebelerde anksiyete düzeyine etkisi olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi, SSK Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi Doğum Kliniklerinde yapılmıştır. Veriler 23 Aralık 2002 - 16 Mayıs 2003 tarihleri arasında düşük tehdidi tanısı konan 100 gebeden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Spielberg durumluk-sürekli anksiyete ölçeği ile çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği kullanılmıştır. Veriler; yüzdelik, ortalama, cronbach alfa, bağımsız gruplarda t testi, kruskal wallis varyans analizi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma grubundaki gebelerin yaş ortalaması 26.97±2.90 ve yaş aralığı 20-40, ortalama gebelik haftası 11.7+4.12 ve gebelik haftası aralığı 4-20 olarak bulunmuştur. Gebelerin ortalama 2.67+1.29 kez antenatal kontrole gittikleri, %H'inin gebeliği sırasında travmaya maruz kaldığı, %38'inin yalnızca kanama, %38'inin kanama ve ağrı, %24'ünün yalnızca ağrı şikayetinin olduğu, %95'inin şikayetleri ile ilgili endişe duyduğu ve gebeliğinin sonlanmasından korktuğu saptanmıştır. Gebelerin çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeğinin özel insan alt boyutu toplam puan ortalaması, aile ve arkadaş alt boyutları toplam puan ortalamasından yüksek bulunmuştur. Araştırma grubundaki gebelerin sürekli anksiyete puan ortalamaları durumluk anksiyete puan ortalamalarından düşük bulunmuştur.VII Düşük tehdidi olan gebelerin yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, eşlerinin eğitim düzeyi, gebelik haftası, gebelik, doğum, düşük ve yaşayan çocuk sayısı, antenatal kontrole gitme, travma geçirme, gebeliği sırasında yaşadığı şikayetler, kanama süresi, miktarı, ağrı durumu ve süresi ve hissettikleri duygular ile durumluk anksiyete puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır ( p>0.05 ). Eşlerin mesleği ( p0.05).
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY This study was carried out descriptively and cross-sectional with the aim of determining of the factors having effect on anxiety level in the pregnant having threatened abortion. The study was carried own in the labour clinics of Aziziye Research Hospital, SSK Labour and Child Hospital, and Nene Hatun Labour Hospital. The data were collected from 100 pregnants diagnosed with abortion threat between the dates 23rd December 2002 and 1 6th may 2003. Personnel information form, Spielberg State-Trait Anxiety Inventory with social support scale perceived as multidimensional were used in the gathering of the data. The data were evaluated with percentage-mean, Cronbach Alpha, t test in independent groups, Cruskal Walllis variance analysis, variance analysis and person correlation analysis. The mean age the pregnants in research group was 26.97±2.90, and age intervals was 20- 40 and mean pregnancy week was 1 1.7±4.12. It was founded that the pregnants went to antenatal control meanly 2.67±1.29 times, and that 1 1 % of them were subjected to the travma during pregnancy, and that 38% of them had hemorragia, and that 38 % of them had hemorragia and pain, and that 24% of them had the pain, and that 95 % of them feared their complications and worried about the termination of their pregnancy. 27 % the pregnant in the study group had abortion. Special human subdimentional total mean score of social support scale perceived multidimensional of the pregnants were found higher than family and friend subdimension total mean score. Trait AnxietyIX means score of the pregnants in sample group were found lower than those of state anxiety. There was no significant difference among state anxiety score means and the age of the pregnants, the weeks of the pregnancy, pregnancy, labour, abortion and the number of living children, going to antenatal control, duration of the hemorragia, the amount of hemorragia, the duration of the pain, the emotions they feel of the pregnants having abortion threat (p>0.05). The was a significant difference between anxiety means score and the jobs of the spouses (p0.05).