Mandibulanın çeşitli bölgelerinde kemiğin densitesi ve elastisite modülünün saptanması ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Determining the density and the modulus of elastisity of bone samples obtained from different anatomic locations of the mandible and the relations among these
  1. Tez No: 138564
  2. Yazar: BERNA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
98 ÖZET Bu çalışmada, mandibulaların farklı bölgelerinden elde edilen kemik örneklerine ait optik yoğunluk, görünür yoğunluk, elastisite modülü ve dayanım değerlerinin belirlenerek, bu parametreler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Materyal olarak insan kadavra mandibulalarından elde edilen, ortası inceltilmiş dikdörtgen prizması şeklinde kemik örnekleri kullanılmıştır. Optik yoğunluk, kemik örneklerinden alınan radyografilerden optik densitometre cihazında yapılan ölçümlerle belirlenmiştir, örneklerin görünür yoğunluklarının belirlenmesi ise civa taşırma deneyleri ile yapılmıştır. Elastisite modülü ve dayanımın belirlenmesi deneyleri için gerinim ölçerler ve mekanik pres kullanılarak kemik örneklerine basma dayanımı testi uygulanmıştır. Kemik örneklerinin elastisite modüllerinin tahmini için basit ve çoklu regresyon eşitlikleri ve bulanık algoritma kullanılmıştır ve parametreler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Yapılan basit regresyon analizleri sonucunda, optik densite ile yoğunluk arasında ters-geometrik bir ilişki, optik densite ile dayanım arasında ters- doğrusal bir ilişki ve optik densite ile elastisite modülü arasında da ters-logaritmik bir ilişki bulunmuştur. Yapılan çoklu regresyon analizleri sonucunda oluşturulan eşitliklerden en anlamlı ilişkinin; bağımlı değişkeni elastisite modülü, bağımsız değişkenleri ise dayanım ve görünür yoğunluk olan eşitliğe ait olduğu bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi ile aynı parametreleri kullanarak oluşturulan bulanık modelin çoklu regresyon eşitliklerine göre daha yüksek bir tahmin performansına sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
99 YABANCI DİLDE ÖZET In this study, the optic density, modulus of elasticity, strength and the apparent density of the bone samples obtained from different anatomic locations of mandible were determined and the relations among these parameters were investigated. Slab shaped bone samples from human cadaver mandible were used as material. Optic density was determined from the radiographs taken from bone samples using an optic densitometer. 'Mercury overflow' tests were used for determining the apparent density of the samples. For the analysis of modulus of elasticity and strength, the strain gauges and a mechanical press were employed and the bone samples were tested under compression. Some regression equations and a fuzzy algoritm were constructed to predict the modulus of elasticity of bone samples and the relations among parameters were investigated. According to the results of simple regression analysis; an inverse- geometrical relationship between optic density and apparent density, an inverse-lineer relationship between optic density and strength and an inverse-logaritmic relationship between optic density and modulus of elasticity were found. When the results of multiple regression analysis are considered; the most significant equation using modulus of elasticity as dependent variable and strength and apparent density as independent variables was found. It was determined that the fuzzy model using the same parameters with multiple regression analysis has more accurate results than multiple regression equations.