Sınıf I ve sınıf II, 1 adolesan bireylerde kondil yolu eğimi ve uzunluğunun değerlendirilmesi
Determining the condylar path angle and length in class I and class II, 1 adolescent individuals
- Tez No: 138563
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
140 ÖZET Bu çalışmada; herhangi bir temporomandibuler dişfonksiyon semptomları bulunmayan, ortodontik tedavi görmemiş adolesan dönemdeki Angle Sınıf I ve Angle Sınıf 11,1 kapanışa sahip bireyler seçilmiştir. Çalışma kapsamına 38'i Angle Sınıf I, 40' ı Angle Sınıf 11,1 olmak üzere toplam 78 birey alınmıştır. Aynı büyüme gelişim dönemindeki Sınıf I ve Sınıf 11,1 bireyler arasındaki fonksiyonel alt çene hareket kapasitelerini, bunu etkileyebilecek dişsel ve iskeletsel faktörleri, böylece çene hareketleri ile ilişkili farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Bireylerden alınan detaylı klinik inceleme; kas muayenelerinin yanı sıra ağız içi klinik statik ve dinamik ölçümleri de içermiştir. Alınan lateral sefalometrik radyografiler ile rutin ölçümler ve alt çene boyutlarının ve konumunun değerlendirildiği ölçümler yapılmıştır. Bireylerden SAM Aksiyograf cihazı ile maksimum açma-kapama ve maksimum protruzyon hareketlerinin kayıtları sağ ve sol taraf temporomandibuler eklemden alınmıştır, ölçümler gruplar arasında ve cinsiyetler arasında istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve her iki grup içinde ölçümler arası korelasyonlar incelenmiştir. Sonuç olarak semptomsuz adolesan Sınıf I olgularda açma- kapama uzunluğunun protruzyon uzunluğundan fazla olduğu; Sınıf 11,1 olgularda141 ise protruzyon uzunluklarının açma-kapama uzunluklarından fazla olduğu tespit edilmiştir. Klinik olarak maksimum ağız açılım kapasitesinin Sınıf I olgularda daha fazla olduğu bulunmuş; maksimum klinik protruzyon hareketinin ise Sınıf 11,1 olgularda daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Her iki grupta da erkek bireylerde klinik maksimum ağız açılım kapasitesi kız bireylere göre fazla bulunmuştur. Aksiyografik protruzyon hareket uzunluğu Sınıf 11,1 olgularda Sınıf I olgulara göre daha yüksek bulunmuştur. Sınıf I olgularda klinik maksimum ağız açılım kapasitesinin alt çene boyutları ile doğru, dik yön yüz boyutları ile ters orantılı olarak ilişkili olduğu; aksiyografik açma-kapama ve protruziv hareket eğimlerinin de dik yön yüz boyutları ile ters yönde ilişkili olduğu, açma-kapama eğim açılarının keserler arası açı ile ters, alt keser diş eğimi ile doğru orantılı olarak etkilendiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca; Sınıf 11,1 olgularda klinik maksimum ağız açılım kapasitesinin alt çene boyutları ile ve korpus boyutu ile; klinik maksimum protruzyon miktarının da overjet ile doğru orantılı olarak ilişkili olduğu, aksiyografik protruziv kondiler hareket kapasitesinin sagital dişsel ilişkilerle ve alt çene boyutları ile etkilendiği, alt kesici dişlerin protruziv konumda yer almaları sonucu açma-kapama ve protruzyon hareket sınırlarının azaldığı, protruzyon eğim açılarının ise oklüzal düzlemin artması ile azaldığı tespit edilmiştir. Protruzyon eğim açısının alt çene ucu konumu ile ters orantılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY This study involved children in growth period who did not have any symptoms of TMJ disorders and have not received an orthodontic treatment. The sample consisted of 78 adolescent patients displaying 38 children in Class I group and 40 children in Class 11,1 group. The aim of this study is to look for the functional differences in mandibular movements and corresponding dental and skeletal parameters between groups of patients with Class I and Class 11,1 relationship. A detailed clinical functional examination including medical history and palpation of the masticatory muscles are determined. Clinical static measurements and clinic dinamic measurements as the amount of maximum protrusion and the movement capacity of mouth opening are measured. Skeletal and dental parameters and parameters related to mandibular size and position are measured on lateral cephalograms for both groups. The movements of maximum mouth opening and protrusion are recorded by using SAM Axiograph device for right and left TMJ's separetely. The differences in the measurements are statistically analyzed between the groups and boys and girls. Finally correlations between the parameters are examined. The results of this study showed that, clinical maximum mouth opening in symptom-free Class I group is greater than maximum clinical143 protrusion. In symptom-free Class 11,1 group the amount of clinical maximum protrusion is greater than the amount of clinical maximum mouth opening. The amount of clinical maximum mouth opening is more in the Class I group. On the other hand clinical measurements of the amount of maximum protrusion is found greater in the Class 11,1 group. In both groups the amount of clinical maximum mouth opening is greater in boys. The Axiographic results showed that, the length of protrusive movement is greater in the Class 11,1 group than the Class I group. The correlation analysis showed that, in Class I group clinical maximum mouth opening capacity relys on mandibular dimensions (ramal height) and a negative correlation is found with the vertical dimensions of facial height. Axiographically the maximum opening and protrusive range of movements are also negatively correlated with the vertical dimensions of facial height. The inclinations of opening movement are negatively correlated with the interincisal angle and the inclination of mandibular incisors. In Class 11,1 group, correlation between clinical maximum mouth opening capacity and mandibular dimensions and corpus length are found. The movements of maximum protrusion are related to the amount of overjet. The axiographic protrusive condylar movement capacities are correlated with the sagittal dental relationships and mandibular dimensions. The range of opening and protrusive movements are decreased when the mandibular incisors are in protrusive position. The initial inclination of protrusive curves are decreased when the occlusal plane angle is increased.