Türkiye'de yetişen bazı gentiana l. türlerinin izoorientin yönünden değerlendirilmesi
Investigations of some Turkish gentiana species regarding of isoorientin
- Tez No: 138569
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
80 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de yetişen beş Gentiana türü (G. olivieri Griseb., G. asclepiadea L, G. cruciata L, G. gelida Bieb. ve G. septemfıda Pallas) bileşimlerinde bulunan izoorientin miktarları yönünden araştırılmıştır. Bunun için türlerin çiçek, yaprak ve gövdelerinin metanollü ekstreleri ters faz HPLC tekniği ile analiz edildi. Bu amaçla Lichrospher 100 RP 18 e kolon, hareketli faz olarak akış hızı 0.8 ml/dk olan su/metanol/glasiyel asetik asit (65:35:5) karışımının izokratik olarak kullanıldığı sistemde, 354 nm dalga boyunda UV dedektör kullanılarak izoorientin miktarları hesaplandı. Sonuçlar iki farklı solvan sistemi kullanılarak yapılan İTK ile doğrulandı. Yaprak, çiçek ve gövdelerde bulunan izoorientin miktarları sırası ile aşağıda verilmiştir: G. olivieri % 3.70, 3.28, 1.36; G. asclepiadea % 3.07, 1.84, 0.10; G. cruciata % 2.27, 1.79, 0.24; G. gelida % 0.88, 3.51, 0.26; G. septemfıda % 1.51, 0.88, 0.11. Çalışılan Gentiana türlerinde, G. gelida dışında, yapraklarda, çiçek ve gövdelere göre daha fazla miktarda izoorientin bulundu. En yüksek izoorientin miktarı G. olivieri yapraklarında (% 3.70) tespit edildi. Gövdedeki izoorientin miktarı bütün türlerde düşüktür.81 Sonuç olarak taşıdıkları izoorientin miktarı bakımından G. asclepiadea yaprak ve çiçekleri, G. gelida çiçekleri ve G. cruciata yaprakları halk arasında kan şekerini düşürmek için kullanılan G. olivierfye alternatif olabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY In this study five Gentiana species, growing in Turkey (G. olivieri Griseb., G. asclepiadea L, G. cruciata L, G. gelida Bieb. and G. septemfida Pallas) were investigated for their isoorientin contents. For this purpose, methanolic extract of flowers, leaves and stems of the plants were analyzed with reversed phase HPLC. This was achieved on a Lichrospher 100RP 18 e column, using an isocratic mixture of water/methanol/glacial acetic acid (65:35:5) at a flow rate of 0.8 ml/min as mobile phase. UV dedection was performed 354 nm and isoorientin contents were determined. Results were confirmed with those of TLC analyses using two solvent systems. Isoorientin contents of leaves, flowers and stems are followed respectively: G. olivieri 3.70, 3.28, 1.36 %; G. asclepiadea 3.07, 1.84, 0.10 %; G. cruciata 2.27, 1.79, 0.24 %; G. gelida 0.88, 3.51, 0.26 %; G. septemfida 1.51, 0.88, 0.11%. Isoorientin was found high amounts in leaves as compared with flowers and stems of Gentiana species, except G. gelida. The highest isoorientin amount was determined in the G. olivieri leaves (3.70 %). The isoorientin amounts in stems were found low in all species.83 As a result, G. asclepiadea leaves and flowers, G. gelida flowers and G. cruciata leaves can be alternatives to G. olivieri used as hypoglycaemic in folk medicine for their isoorientin contents.