Gaz kromatografisi ile beyin tümör dokusunda yağ asiti ölçümleri
The fatty acid analysis in brain tumor tissue by gas chromatography
- Tez No: 138568
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
-52- 7) ÖZET: Bu çalışmanın amacı; İnsan glioblastoma multiforme (GBM), menenjioma tümörlerindeki yağ asiti içeriğini tayin etmek ve bunu peritümöral beyin dokusundaki miktarıyla karşılaştırmaktır. Doku örnekleri, 10 GBM- 10 Menenjiomalı hastadan ve 4 hastanın peritümöral dokusundan elde edilmiştir. Total lipit ekstraksiyonunu takiben, palmitik, stearik, oleik, linoleik ve linolenik asit kompozisyonu gaz-likit kromatografisi kullanılarak ölçülmüştür. GBM de stearik ve oleik asit seviyeleri kontrollere göre anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-53- 8) SUMMARY: The aim of the present study was to determine the fatty acid composition of human glioblastoma multiforme (GBM), meningioma tumors and compare this with the fatty acid composition of peritumoral brain tissue. Tissue samples were obtained from 10 GBM, 10 meningioma patients and from peritumoral brain tissue of 4 patients. Following total lipid extraction palmitic, stearic, oleic, linoleic and linolenic acid composition was measured using gas-liquid chromatography. We found that the levels of stearic and oleic acid were significantly lower in GBM than controls.