Meme kanserli hastalarda reaktif nitrojen türevleri ve lipid peroksidasyonu
Reactive nitrogen species and lipid peroxidation in breast cancer patients
  1. Tez No: 138570
  2. Yazar: DEVRİM TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
109 I. ÖZET Çalışmamızda meme kanseri teşhisi konulmuş 57 hasta birey ile 24 sağlıklı bireyin serum malondialdehit (MDA), nitrik oksit(NO), kolestrol, HDL- kolestrol, LDL-kolestrol, VLDL- kolesterol trigliserit ve albumin düzeyleri tayin edildi. Yaş, menapozal durum, menapoz yaşı, kuatelet indeksi (kg/m ), ilk doğum yaşı, menarş yaşı, doğum sayısı, bebek emzirme süresi, kalıtsal kanser anamnezi, metastaz, kemoterapi, sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, diyet alışkanlığı ve yağ tüketimi gibi faktörlerin serum MDA ve nitrik oksit düzeyleri üzerine olan etkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunun ortalama MDA düzeyleri sırasıyla 4,14+0,40 umol/L, 2,26+0,21 umol/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Ill VII. SUMMARY In our study, serum malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, triglycerides and albumin levels of 57 patients diagnosed with breast cancer and 24 healty people were determined. The effects of factors such as age, menopausal status, menopausal age, quatelet index (kg/m ), age of first birth, age of menarche, number of birth, breast feeding, inherited cancer history, metastasis, chemotherapy, smoking and drinking habits, dietary fat consumption on serum MDA and NO levels were evaluated statistically. The average MDA levels of patients group and control group were found as 4,14±0,40 umol/L and 2,26±0,21 umol/L respectively. This increase is statistically significant (p< 0,05). The average NO levels of patients group and control group also found as 15,15±2,22uM/L and 5,58±1,08 uM/L respectively.