Kronik otitis eksternalı hastalarda alerjik kontakt dermatit sıklığı
The frequency of allergic contact dermatitis in patients with chronic otitis externa
- Tez No: 138573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İŞÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
kronik otitis eksternali hastalarda alerjik kontakt dermatit sıklığı ÖZET Kronik otitis eksternali hastalarda görülen alerjik kontakt dermatit genellikle klinisyenler tarafından gözardı edilen bir sorundur. Bu azımsanmayacak kadar sık görülen problemi, hastalığın klinik seyri ve tedavinin düzenlenmesi sırasında akılda tutmak gerekir. Bu çalışmada kronik otitis eksternali olgularda alerjik kontakt dermatit sıklığı ve normal populasyonla kıyaslaması yapılmıştır. Çalışmaya iki aydan fazla şikayetleri olan kronik otitis eksternali 50 hasta ve sağlıklı 50 kişilik kontrol grubu alınmıştır. Bu gruplara standart patch test serisi olan T.R.U.E. test uygulanmıştır. Kronik otitis eksternali hastalarda patch test pozitiflik oranı %38 ; kontrol grubunda ise %10 bulunmuştur. Kronik otitis eksternali hastalarda patch test pozitiflikleri genelde, lokal olarak kullanılan antibakteriyel preperatlar ve yine lokal olarak kullanılan tüm preparatların içeriğinde bulunan koruyucu maddelerde yoğunlaşmıştır. Bu sonuçlar kronik otitis eksternali hastaların, normal populasyonla kıyaslandığında alerjik kontakt dermatit sıklığının çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Kronik seyirli otitis eksterna hastalarında patch test uygulamasının gerekli ve önemli olduğunu belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
THE FREQUENCY OF ALLERGIC CONTACT DERMATITIS IN PATIENTS WITH CHRONIC OTITIS EXTERNA SUMMARY Allergic contact dermatitis which accompany patient with chronic external otitis is an issue that clinicians don't pay insufficient attention to it. During the therapeutic approach and course of the disease, this common problem must be bear in mind. The aim of this study was to determine the frequency of allergic contact dermatitis on the patients with chronic external otitis in comparison with normal population. Fifty patient with chronic external otitis and fifty healthy person as inspecting group were recruited and applied T.R.U.E test as a Standard patch test series. The ratio of positive patch test of patients with chronic external otitis were %38 compare with %10 of control group. Positive patch test reactions determined against to local antibacterial agents and its protector contents that patient with chronic external otitis externa.. This results shows that the frequency of allergic contact dermatitis in patients with chronic external otitis comparing with normal population is remarkable higher. This study concludes that patch testing may offer a solution on clinical management of patient suffering with chronic external otitis. VI