Çocukluk çağı istismarı ve ihmalinin çocuk suçluluğuna etkisi
- Tez No: 138575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
67 ÖZET Bu çalışmada amaç; kanunla ihtilafa düşmüş gençlerin maruz kaldıkları istismar ve ihmal yaşantılarının görülme şıklığıyla ilgili bilgi edinmek ve suça karışma ile istismar ve ihmal arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma, izmir Çocuk Eğitimevi'nde kalan, yaşlan 14-18 arasında değişen, 4 kız, 48 erkek, toplam 52 kanunla ihtilafa düşmüş çocukla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Örselenme Yaşantılan Ölçeği (Childhood Trauma Questionnaire) ve Çocukluk Çağı Kötüye Kullanım Soru Listesi yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; Hükümlü çocukların %94.2'sinin ailesinde kendisine vurulduğunu ya da dövüldüğünü, %34.6'sının aile içinde aşm bir şekilde dövüldüğünü ve çocukların %36.5'inin aile içinde sürekli olarak aşağılayıcı, tehdit edici ya da küçük düşürücü sözlere maruz kaldıklarım düşündüğü bulunmuştur. Ayrıca, çocuklara fiziksel ya da duygusal olarak ihmal edilip edilmedikleri sorulduğunda %30.8'inin ailesinde ihmal edildiğini, %13.5'inin ise kısmen ihmal edildiğini bildirdiği görülmüştür. Araştırmamızda kendisine izinsiz bir şekilde cinsel olarak yaklaşılan ya da dokunulan çocukların sayısı ise, 1 kız, 6 erkek olmak üzere toplam 7 olarak bulunmuştur. Bu çocuklar, tüm çocukların %13.5'ini oluşturmaktadır. Böylelikle, hükümlü çocukların yaşadıkları istismar ve ihmale ait bu oranların oldukça önemli boyutta olduğu, istismar ve ihmal ile suça karışma arasında bir ilişkinin olduğu kanaati oluşturulabilir. Hükümlülük nedeni ile çocuğun ailede dövülmesi ya da çocuğa vurulması arasında belirgin bir ilişki saptanmazken, çocuğun ailesinde sevgi ve ilgi görüp görmemesi arasında belirgin bir ilişki bulunmuştur. Ailesinde dövülmüş ya da kendisine vurulmuş çocuklar grubunu; en yüksek oranlarla mala yönelik suçlar, sonra cinsel suçlar, şahsa yönelik suçlar ve diğer suçlara karışmış çocukların; ailesinde sevgi ve ilgi görmeyen çocuklar grubunu ise yine mala yönelik suçlar, daha sonra şahsa yönelik suçlar, cinsel suçlar ve diğer suçların oluşturduğu saptanmıştır. Bu bulgulara göre, mala yönelik suça karışmış çocukların en çok istismar ve ihmal edilen grup olduğu ya da ihmal ve istismar edilen çocukların daha çok mala yönelik suçlara karşı eğilimli olduğu düşünülebilir. Aile içi fiziksel istismar, duygusal istismar ve çocuğun alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, sokakta yaşama ile ilişkili bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç da, çocuğun madde kullanmış olması (sigara dahil) ile aile içi fiziksel ve duygusal istismarın ilişkili olmasıdır. Çalışmadan elde edilen bulgular, literatürle genel olarak uyumluluk göstermektedir ve bu bulgulara göre; istismar ya da ihmal konusunu çalışan araştırmacıların, çalışmalarında araştırmaya68 katılanların maruz kaldıktan istismar ve ihmal yaşantılarım minimize ya da inkar etme eğiliminde olabileceklerini, çeşitli kognitif çarpıtma ya da savunma düzenekleri ile cevaplan çarpıtabileceklerini ve kendi kültürlerine ait bazı kabullerin etkisi altında yanıt verebileceklerini göz önünde bulundurmalarının faydalı olacağı düşünülmüştür. Aynca, istismar ve ihmalin güvenilir bir şekilde ölçülebilmesi için kanunla ihtilafa düşmüş çocukların kolay anlayabilecekleri bir ölçeğin geliştirilmesinin, ebeveynlerin çocuklanyla nasıl iletişim kurmalan gerektiği ile ilgili bilgi ve bilinç düzeylerinin arttırılmasına ve istismara uğrayan çocuklar için rehabilitasyon sürecinin daha iyi yapü^dınlmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesinin, aynca istismar ve ihmal edilmiş çocuklar için suç önleme programlan oluşturulması ve uygulanmasının gerekli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
69 ABSTRACT The purpose of this research is to collect informative statistical data about abuse and neglection on delinquent children and to search the relation between crime and childhood abuse-neglection. This research has been realized among 48 boys and 4 girls aging between 14-18 years, 52 delinquent children as total, who were habiting in Izmir Children Reformatory, with the help of face to face interview by Sociodemografic Information Form, Childhood Trauma and Childhood Maltreatment Questionnaires. Ultimately the following consequences have been obtained in this research; It was found that 94.2 percent of the delinquent children were bitten in their life time, 34.6 percent of them were heavily bitten by their families and it was found that 36.5 percent faced always with humiliation in their families according to their confession. The delinquent children that are conferred were asked to express their opinion whether they have been neglected by their families or not. To this inquiry 30.8 percent children have mentioned that they were neglected and 13.5 percent have expressed that they were partly neglected by their families. The research on delinquent children has revealed that 6 boys and 1 girl as total 7 children were sexually abused which were the 13.5 percent of the inquired. By these fact, one can realize that the relation between crime and abuse-neglection is considerablety influencial. It was observed that crime types and to be bitten in the family has not been directly corraleted and the children who had been bitten in their family have interfered in poverty crimes, sexual crimes, offenses against individual and the other crimes respectively. However comparision among the crime types and not to be loved by the family, have brought out significant difference towards poverty crimes, offenses against individual, sexual crimes and the other crimes respectively. According to these fact, it can be possible that the children who committed poverty crime had been the mostly neglected and abused group and abused and neglected children are more tentative towards poverty crimes. This research has also revealed that physical abuse, psychological abuse and substance abuse beyond cigarette are corraleted with living in the street. Another derivative of this research is also the correlation between substance abuse (including cigarette) and physical-psychological maltreatment. The results are similar with literature and these research has demonstrated us that researchers must be carefull with the explanation of delinquent children who may easily deny or minimize the importance of their stories on abuse and neglection, they can use cognitif distortions or several defense mecanisms, furthermore they can answer the questions according to their cultural formation during the70 interview as well. On the other hand, I assume more precisive and comprehaasive scale must be developed for delinquent children to get information about their abuse and neglection experiences; through some programs parent's education on how to comminicate with their children must be supported. I also assume to acquire better procedure in rehabilitation of abused-neglected children. Finally I suggest relavent institutions and academicians to improve and develope such programmes to prevent abused-neglected children commiting crimes.