Bilgisayar ortamında kurgulanıp manyetik banda kaydedilen ses sinyallerinin adli amaçlı incelenme yöntemi
- Tez No: 138585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PAZARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Gelişen teknoloji, sahtekârlıkları ortaya çıkarabilmekle birlikte yeni sahtekarlıkları da gündeme getirebilmektedir. Yeni sahtekarlıklar bilinmiyorsa tanımlanmıyorlarsa suç olmamakta fakat toplumsal yaşama ağır zararlar verebilmektedir. Bilgisayar donanım ve yazılımları ses kurgularını, bir şeyler üretmek amacıyla, iz bırakmayan şekilde yapmak üzere geliştirilmekte ve yaygınlaştırılmaktadır. Tez çalışmasında herhangi bir kaynaktan elde edilen sesleri bilgisayarda, ses dosyası olarak kaydedip, silme, kesme, yer değiştirme, yapıştırma şeklinde kurgulandıktan sonra yeniden normal bias, 120us kompakt kasete kaydedilmesi durumları incelendi. Bilgisayarla yapılan sayısal kurgu izleri taşıyan analog bant yine bilgisayara ses dosyası olarak kaydedilerek, spektrogram ve dalga formunda incelendi. Ses dosyası lineer veya non lineer işlemlerden geçirilerek kesip yapıştırma izleri belirgin hale getirilip, dalga formu ve spektrogramda görsel olarak tanımlandı. Yargıda, sahtekarlıkların tespitinde zorluk derecesine göre ceza verilmesi gerekliliğinden analog ve sayısal kurguların ayrıştırılabilme yöntemi de geliştirilip açıklandı. Ancak gelecekte yazılımların daha güçlendirileceği ve bu izlerin de görünmez hale getirilebileceği varsayılarak işitsel inceleme yöntemleri de irdelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Using the development of technology, manipulation is being revealed, at the same time new ones are being discovered. Therefore, non-identification will cover a crime committed, but still leaves a trail by harming the society. The development, using computer hardware and software for audio editing, has also become widespread and can leave the once visible signs non-visible. In this study, obtaining sounds of any kind of sources, downloaded to the computer, deleted, cut, modified, pasted and recorded to a normal bias, 120us anolog compact cassette, were analysed. The spectrogram and the waveform were again scanned by downloading the analog tape of digital editing signs and became evident and identified with the linear or non-linear process. Also, a method, to differentiate the digital and analog editing, was developed. And because of the differences between analog and digital editing, the penalties, given by the jurisprudence, shouldn't be the same. Because of the high tech development, non-identification of signs are predicted, therefore, the auditory method "of analysing was studied again to be used in the future.