Çok katlı pazarlamada elektronik satış ortaklığı ağı yönetim bilgi sistemi modeli
Electronic sales partnership network management information system model of in multi level marketing
- Tez No: 611815
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Reklamcılık, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Reklamcılık kavramı, ticaretin bilinen en eski dönemlerinden bu yana hayatımızda yerini korumaktadır. Gelişen teknolojiler, reklamcılık mecraları ve tekniklerinin de değişmesine neden olmuştur. Ticaretin önemli bir kısmının elektronik ortama taşındığı günümüzde buna paralel olarak reklamcılık faaliyetleri de elektronik ortama taşınmıştır. Geleneksel mecralara göre internet ortamında yapılacak reklamcılık faaliyetlerinin üstün ve zayıf yanları bulunmaktadır. Çok katlı pazarlama, günümüzde işletmeler tarafından benimsenmiş ve kabul görmüş bir pazarlama yöntemidir. Bir diğer yönden satış geliri ortaklığı sistemi işletmelerin benimsediği başka bir çalışma yöntemidir. Araştırmamız ile satış geliri ortaklığı sistemi ile çok katlı pazarlama örgütlenmesinin üstün yanlarını bir araya getiren bir modelin ortaya konulması öngörülmüştür. Bir taraftan reklam verenlerin düzenledikleri reklam kampanyalarını kabul eden ve satış geliri ortaklığı sistemi gibi davranan, diğer taraftan çok katlı pazarlama örgütlenmesiyle bir araya gelmiş yayıncılar aracılığıyla bu kampanyaların hızlı ve güvenilir şekilde internet üzerinden tanıtılması için bir yönetim bilgi sistemi modeli oluşturması hedeflenmiştir.“Bu tür bir yönetim bilgi sistemi nasıl kurgulanır?”sorusu araştırmanın ana problemi olup, bu yönde alanyazın taraması yapılmış, elde edilen bilgiler ışığında oluşan model, bir uygulama yazılımıyla çalışır hale getirilmiş, sonuçlar girişimcilere ve diğer araştırmacılara başvuru kaynağı olacak şekilde raporlanarak bir akademik kaynak oluşturulması araştırmamızın ana amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of advertising has maintained its place in our lives since the earliest known periods of trade. Developing technologies have led to changes in advertising channels and techniques. Nowadays, a significant portion of the trade has been transferred to the electronic environment and parallel to this, advertising activities have been moved to the electronic environment. Compared to traditional channels, there are advantages and weaknesses of advertising activities on the internet. Multi-level marketing is a marketing method adopted by businesses today. On the other hand, the sales revenue partnership system is another working method adopted by the enterprises. With our research, a model that combines the advantages of sales revenue partnership system and multi-level marketing organization is envisaged. The aim is to create a management information system model for employees to accept promotional campaigns organized by advertisers and act as sales revenue partnership system on the one hand and to promote these campaigns over the internet in a fast and reliable way. The question of“How to construct such a management information system?”is the main problem of the research, the literature has been searched in this direction, the model formed in the light of the obtained information has been made operational with an application software, the results are reported as a reference to entrepreneurs and other researchers was the main purpose of our research.