İstanbul'da taksi gaspı olayları ve failleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 138586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
öz Büyük bir metropol olan İstanbul'da nüfus yoğunluğuna bağlı olarak sosyo ekonomik yapıdaki farklılıklar çok farklı suçlan da meydana getirmektedir. Bu suçlardan biri de oram hiç küçümsenmeyecek derecede olan taksi gaspı suçudur. Gasp (Yağma) suçu, hırsızlığın cebir, şiddet veya tehdit kullanarak işlenme şeklidir. Çalışmada; 2002 yılı içerisinde İstanbul'da meydana gelen taksi gaspı olayları ve failleri incelenmiştir. Bu amaçla gasp büro amirliği dosya arşivleri taranmıştır. Yapılan taramada elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve veriler tablolar halinde ortaya konmuştur. Bu şekilde bir dosya taraması yapılmasındaki amaç, araştırma neticesinde verilerin, diğer bir deyişle suçla ilgili dağılımların analizinden sonra bilgileri somutlaştırıp bu suçla ilgili bir profil çıkarmak, böylece suçun aydınlatılmasında fayda sağlamak ve ilgili kurumlara katkıda bulunabilmektir. SUMMARY The differences in the social-economic structure due to the intensive population of İstanbul, the big metropolitan city cause several crimes to occur. As being one of these the taxi plundering among them which is a crime of theft by force, violence and threats a big ratio that cannot be ignored. In this study the taxi plundering crimes committed in the year 2002 and the doers have been examined. For this purpose, the files archives in the Plundering Department have been studied carefully. After this diligent research the data have been valued statistically and shown in diagrams. The purpose of this research is to install the data on a concrete basis after the analysis of them or in other words of the distribution of the relevant crime and obtain a general profile of it and thus to contribute to prevent and to clear the crime.
Özet (Çeviri)