CO-oksimeterli kan gazları cihazı ile karboksihemoglobin stabilitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 138587
  2. Yazar: GÜROL CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karbon monoksit zehirlenmesi, özellikle kapalı yerlerde ve açıklanamayan ölümlerde her zaman akılda tutulmalıdır. Karbon monoksit zehirlenmesinin belirtileri ve otopsi bulguları nonspesifiktir. Bu nedenle teşhis CO saptanması ile konulmalıdır. Bu çalışmada, otopsi sonrası alman 100 kan örneği ilk ölçümden sonra buzdolabında + 4° C'de saklanarak 2. ve 4.aylarda COHb düzeyinin stabilitesini değerlendirmek için ABL 700 serisi CO-oximeter cihazı ile analiz edildi. Literatürde de belirtildiği gibi numunelerin dış etkilerden etkilenmesini önleyip, sağlıklı ölçüm yapabilmek için numuneler mutlaka kapaklı tüplerde buzdolabında muhafaza edilmelidir. Kapaksız olarak buzdolabında saklanan kontrol grubundaki aynı örneklerde farklı COHb düzeyleri elde edilmesi, COHb stabilitesinin sağlanabilmesi için numunelerin ağzı kapalı tüplerde ve + 4° C'de saklanmasının gerekliliğini doğrulamaktadır. Bu çalışmadan çıkan sonuç kapalı tüplerde herhangi bir koruyucu kullanmaksızın + 4° C'de buzdolabında saklanan kan örneklerinde COHb düzeyinin stabil olduğunu bildirmektir.
Özet (Çeviri)
Carbon monoxide poisoning should always be kept in mind especially when dealing with unexplained deaths in closed places. The symptoms and autopsy findings of carbon monoxide poisoning are nonspecific. So the diagnosis should rely on blood examination. In this study, we analyzed 100 blood specimens to evaluate the stability of COHb in blood samples collected capped tubes by comparing results obtained after the autopsy and after two and four months of storage at 4 degrees °C using an Radyometer The ABL tm 700 SERIES CO-oximeter. The results from this study suggest that carboxyhemoglobin is stable in blood specimens collected in capped tubes, without preservative, and stored refrigerated for up to 4 months.