Ekspiryum dakika volümü oranlarına göre düşük akımlı anestezi uygulaması
- Tez No: 138600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
7. ÖZET Ekspiryum dakika volümünün oranlarına göre elde edilen taze gaz akımının hemodinami, vücut ısısı ve sevofluran tüketimi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. ASA I fiziksel duruma sahip 51 erişkin olgu rasgele üç gruba ayrıldı. 10 l/dk % 100 02 ile bir dakika preoksijenasyon sonrası, anestezi indüksiyonu lidokain 1 mg/kg, fentanil 1 sag/kg ve tiopental 5 mg/kg ile sağlandı. Vekuronyum 0.1 mg/kg ile endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Tüm olgulara ilk 15 dakika 6 l/dk taze gaz akımı içinde % 2 sevofluran uygulandı. Bu dönemin sonunda; etC02 basıncının 30- 40 mmHg sınırlarında tutulması ile elde edilen ekspiryum dakika volümlerinin gruplara göre belirlenen oranlarına uygun taze gaz akımı ayarlandı. Grup l'de (n=17) ekspiryum dakika volümüne eşit, grup ll'de (n=17) yarısı, grup lll'de (n=17) dörtte biri kadar taze gaz akımı uygulandı ve anestezi süresi boyunca bu oranlar korundu. İndüksiyon öncesinde kan basıncı, nabız sayısı, periferik 02 satürasyonu; entübasyon sonrasında 1., 5. 10. 15. dakikalarda ve sonrasında her 15 dakikada bir kan basıncı, nabız sayısı, periferik 02 satürasyonu, ösefageal vücut ısısı, Fİ02, FiN20. ekspiryum dakika volümleri; uygulama sonunda sevofluran tüketimi ve ösefageal vücut ısısı değerleri kaydedildi. Her üç grupta da anestezi süresi boyunca ± % 25 sınırları içinde kalan kabul edilebilir hemodinamik değişim saptandı. Grup lll'de ısı koruyucu etki belirgin olarak gözlendi. Sevofluran tüketimi grup ll'de % 36.26, grup lll'de % 50.78 oranında azaldı. Taze gaz akımı azaldıkça; anestezi süresi ile paralel olarak Fi02 değerlerinde azalma ve eş zamanlı olarak FiN20 değerlerinde artma gözlendi. Ekspiryum dakika volümlerindeki değişimler önemli bir klinik sonuç oluşturmadı. Kullandığımız yöntemin düşük akımlı anestezi kavramına daha uygun olup, sabit taze gaz akım hızı kullanılan yöntemlere bir alternatif olabileceği kanısına varıldı. 37
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY We aimed to compare the effects of fresh gas flow that is gained from the expired minute volume ratios on the hemodynamics, body temperature and sevoflurane consumption. 51 ASA I adult cases were randomly divided into three groups. All cases were preoxygenated for one minute with 10 l/min 100 % oxygen. Anesthesia induction was done with lidocain 1 mg/kg, fentanyl 1 jig/kg and thiopental 5 mg/kg. Endotracheal intubation was performed after administration of the vecuronium 0.1 mg/kg. At the initial phase sevoflurane % 2 within the 6 l/min fresh gas flow was applied to all cases for 15 minutes. At the end of this phase apropriate fresh gas flow was arranged according to expired minute volumes ratios that are determined from the groups which was gained as a result of the keeping etC02 levels within the limits of 30-40 mmHg. Fresh gas flow was applied equal to expired minute volume in group I (n=1 7), half of it in group II (n=1 7), quarter of it in group III (n=1 7) and all these ratios were preserved along the time of anesthesia. Before the induction, blood pressure, heart rate, peripheral 02 saturation were recorded. At the 1th, 5th, 10th, 15th minutes and thereafter every 15 minutes blood pressure, heart rate, peripheral O2 saturation, oesaphagial body temperature, Fi02, FiN20. expired minute volumes were recorded after intubation. At the end of anesthesia sevoflurane consumption and oesaphagial body temperature were recorded. Acceptable hemodynamic changes were determined within the ± 25 % limits along the time of the anesthesia in all three groups. Significant temperature preservation effect was observed in the group III. Sevoflurane consumption was decreased 36.26 %, 50.78 % in group II and group III respectively. As the fresh gas flow decreased; decrease in Fi02 values parallel to anesthesia time and at the same time increase in FtN20 values was observed. Changes in expired minute volumes did not produce any significant clinical results. Our method is more apropriate for the concept of the low flow anesthesia and it can be used alternatively to the methods in which constant fresh gas flow rate is used. 38