İnaktif devredeki Behçet hastalığında homosistein, endotelin, nitrik oksit ve akut faz reaktamlarının etkileşimleri
- Tez No: 138608
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMDİ ER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: İnaktif dönemdeki Behçet hastalarında homosistein, endotelin, nitrik oksit ve akut faz reaktanlarının seviyelerinin ölçümü, kontrol grubu ile karşılaştırılması ve aralarındaki korelasyonun objektif olarak değerlendirilmesini amaçladık. Materyal ve Metod: İnaktif periyoddaki 37 Behçet hastası (19 bay, 18 bayan) ile 37 kontrol bireyi (18 bay, 19 bayan) çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta homosistein, endotelin, nitrik oksit (NO) seviyeleri ile oc-1 antitripsin, a-2 makroglobulin, kompleman 3-4, haptoglobulin, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), anti-streptolizin-0 (ASO), C-reaktif protein (CRP) ve transferrin gibi bazı akut faz reaktanlarının seviyeleri tesbit edildi. İstatistiksel analiz için Mann- Whitney- U testi kullanıldı. Bulgular: Serum homosistein, endotelin ve nitrik oksit (NO) seviyeleri Behçet hastalığı olan grupta, kontrol grubuna göre yüksek bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı fark ise sadece endotelin ve nitrik oksit seviyelerinde vardı ve sırası ile p=0.04 ve p=0.001 olarak değerlendirildi. Akut faz reaktanları, a-1 antitripsin, a-2 makroglobulin, haptoglobulin ve ESR seviyeleri Behçet hastalığı olan grupta, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış olarak değerlendirildi (p0.05). Tartışma: Behçet hastalığında, vasküler sistemde vazokonstriktör etkiye sahip homosistein ve endotelin seviyeleri, vazodilatatör etkiye sahip nitrik oksit seviyesindeki artışa bağlı olarak kompenzatuar bir mekanizma ile artmaktadır. Yine Behçet hastalığında akut faz reaktanlarında da artış izlenmektedir. 65
Özet (Çeviri)
Abstract: Purpose: The objective of this prospective study to eveluate the levels of homocysteine, endothelin, nitric oxide (NO) and acute-phase reactans in Behcet's disease (BD). Material and Methods: Thirty seven patients ( 19 maleand 18 female) with BD in inactive period, and 37 controls (18 male 19 female) were included in to this study. Homocysteine, endothelin, NO levels and some acut phase reactans including a-1 antitripsin, a-2 macroglobulin, compleman 3-4, haptoglobulin, erithrocyte sedimentation rate (ESR), anti-streptolysin O (ASO), C-reactive protein (CRP) and transferrin were investigated in both groups. Results: The overall serum homocysteine, endothelin and NO levels were higher in BD group than the control group. The differences were statistically significant for only endothelin and NO levels, (p=0.04, and p=0.001), respectively. Acute-phase reactants; a-1 antitripsin, a-2 macroglobulin, haptoglobulin and ESR levels in BD group were increased statistically significantly (p0.005). Conclusion: It was concluded that homocysteine and endothelin levels increased as compensatuar response to increased NO levels which has vasodilator property in vascular system. Acute phase reactants were mostly high in BD groups as expected. TC VfllfSI!$^iHr*!s ^^wmt. 66