Kardiyopulmoner bypass sonrasında görülen kognitif disfonksiyonlar üzerine lidokain infüzyonunun etkisi
- Tez No: 138609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN TOĞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
7. ÖZET Kardiyopulmoner bypass sonrasında görülen nörokognitif bozukluklar önemli bir postoperatif morbidite nedenidir. Açık kalp cerrahisinde ventriküler fibrilasyon ve aritmi nedeniyle lidokain sık kullanılan bir ajandır. Bu çalışmada ventriküler fibrilasyon nedeniyle bolus dozu takiben 24 saat süreyle lidokain infüzyonu verdiğimiz olgularda lidokainin kognitif fonksiyonlar üzerine bir etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. KABG operasyonuna alınıp KPB'dan çıkıldığında ventriküler fibrilasyon gelişen 20 olgu çalışmaya alındı. İlk gruba (Grup I, n=10) defibrilasyonun yanısıra 100 mg lidokain intravenöz bolus ve ardından 1 mg.dk"1 hızında infüzyon verildi. Diğer gruba (Grup II, n=10) sadece defibrilasyon yapıldı ve lidokain verilmedi. Fibrilasyon ritminden çıkmayıp tekrar defibrile edilen veya ilave lidokain yapılmak zorunda kalınan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Tüm olgulara aynı anestezik yöntem uygulandı ve bütün operasyonlar aynı cerrahi ekip tarafından yapıldı. Kognitif fonksiyonlar, Wechsler Bellek Skalası Geliştirilmiş Formu ile, operasyon öncesinde, operasyondan 24 saat sonra ve postoperatif 7. günde, olguların gruplarını bilmeyen bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirildi. 28Her iki gruptaki olgular demografik, klinik, intraoperatif parametreler ve operasyon öncesi kognitif testler açısından benzerdi. Grup I'de operasyon sonrasında, operasyon öncesine kıyasla kognitif fonksiyon testinden iki alttestin skoru anlamlı derecede düşük saptanırken grup H'de bir alttestte düşme anlamlıydı. Ayrıca toplam skorda operasyon öncesine kıyasla operasyon sonrasında görülen azalma grup I'de anlamlı iken grup H'de istatistiksel açıdan bir anlam ifade etmiyordu. Operasyon öncesinde ve operasyondan 7 gün sonra yapılan her testin skorları ve bunların toplam skorları arasında her iki grupta da istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak, lidokainin uzun süreli infüzyonu, KABG operasyonu geçiren olgularda görülen kognitif fonksiyon bozukluklarını arttırmaktadır. Ancak sonuçlarımızın başka çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neurocognitive dysfunction after cardiopulmonary bypass (CPB) is significant cause of postoperative morbidity. Lidocaine is one of the most frequently used agent for ventricular fibrillation and arrythmias after CPB. The aim of this study is to investigate the impact of lidocaine on cognitive functions while using infusion for 24 hours after bolus dose for ventricular fibrillation and arrythmias.Twenty patients having ventricular fibrillation just after CPB during coronary artery bypass grafting were included in this study. The patients were grouped as follows: In Group I, defibrillation and lidocaine (100 mg as a bolus dose and continuous infusion of 1 mg.min“1) were used. In Group II, defibrillation was applied without lidocaine. Patients insisting on fibrillation and need to additional doses of lidocaine were excluded. All patients received the same anesthetic regimen, and unique surgical team performed all the operations. Cognitive functions were evaluated using Wechsler Memory Scale - Revised before and following 24th hour and 7th day after operation by a psychiatrist who was not aware of the patients' group. Patients' demographic datas, clinical properties, intraoperative parameters and cognitive function test results before the operation were similar in two groups. While, in Group I, both ”Logical Memory“ and ”Verbal Paired Associates“ were significantly decreased at 24th hour postoperatively; in Group II, only ”Verbal Paired Associates" was decreased. Furthermore, significant decrease of postoperative total score of cognitive functions were found only in Group I. However, no significant change were found between preoperative and postoperative 7th day at cognitive functions' score in both groups. Although the cognitive functions of the patients having CPB may be deteriorated by the infusion of lidocaine, the results of this study must be confirmed by further studies. 30