Yoğun bakım birimlerinde hastane infeksiyonları surveyansı ve risk faktörleri
  1. Tez No: 138610
  2. Yazar: YAŞAR BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi yoğun bakım birimlerindeki hastane infeksiyon oranları ve risk faktörlerini saptamak amacıyla, yapılmıştır. Ocak-Temmuz 2001 tarihleri arasında, Dahili Yoğun Bakım (DYB) biriminde 171, Cerrahi Yoğun Bakım (CYB) biriminde 143 ve Göğüs Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakım (GKDCYB) biriminde 140 hasta olmak üzere, toplam 454 hasta izlenerek, aktif, hedefe yönelik, prospektif surveyans uygulanmıştır. Risk faktörlerini saptamak amacıyla, lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Hastane infeksiyonlarınm insidansı; DYB'da %39, CYB'da %36 ve GKDCYB'da %21 olarak saptanmıştır. Araştırma süresince, 218 hastane infeksiyonu atağı tespit edilmiş olup, hastane infeksiyon hızı, %48 olarak bulunmuştur. En sık görülen infeksiyon DYB'da %42, CYB'da %29 oranlarında olmak üzere pnömoni ve GKDCYB'da ise %40 ile cerrahi alan infeksiyonu olmuştur. Her üç yoğun bakım biriminde, ortak risk faktörleri entübasyon, mekanik ventilasyon, total parenteral beslenme, solunum yetmezliği ve yoğun bakımda kalış süresi olduğu saptanmıştır. Hastane infeksiyonu insidans hızı %33 olarak bulunan yoğun bakım birimlerimizde saptadığımız risk faktörleri göz önünde bulundurularak, uygulanacak infeksiyon kontrol önlemleri ile hastane infeksiyon hızının azaltılması gerekmektedir. Bu da ancak, aktif çalışacak bir infeksiyon kontrol komitesinin kontrolünde başarılabilir. 72
Özet (Çeviri)
This study was performed to detect the nosocomial infection rates and risk factors in the intensive care units of Inonu University, Turgut Ozal Medical Center. Between January- July 2001, 171 patients in Medical Intensive Care Unit (MICU), 143 patients in Surgical Intensive Care Unit (SICU) and 140 patients in Cardiothorasic Surgery Intensive Care Unit (CTSICU), total 454 patients were included in the active, targeted, prospective surveillance study which was conducted. Logistic regression analyse was used to determine the risk factors. The incidence rates of nosocomial infections were determined as 39%, 36% and 21% in MICU, SICU, and CTSICU, respectively. During the study, 218 nosocomial infection episodes were diagnosed and nosocomial infection rate was detected as 48%. The most frequent nosocomial infection was pneumonia in MICU (42%) and SICU (29%) and surgical site infection in CTSICU (40%). Common risk factors were determined as entubation, mechanic ventilation, total parenteral nutrition, respiratory failure and duration of stay in the intensive care units. As the incidence rate of nosocomial infections was found to be 33% in the intensive care units, the nosocomial infection rate should be decreased by taking into consideration the common risk factors and appropriate precautions for infection control. This can only be succeeded by an infection control committee working actively. 73