Uzun süreli sabit konkomitan şaşılığı olan olgularda başarılı şaşılık cerrahisi sonrası binoküler görme kazanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138618
  2. Yazar: NAKİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Amaç: Uzun süreli şaşılığı olan bireylerde şaşılığın cerrahi tedavi ile düzeltilmesinden sonra elde edilen binoküler görmenin değerlendirilmesi. Materyal-Metod: 1994-2000 yılları arasında cerrahi tedavi uygulanmış motor başarı düzeyi ortotropik ya da 16 prizm dioptri ve altında 53 şaşılık olgusunun binoküler görme konumları retrospektif olarak, Worth 4 nokta ve Titmus testleri ile değerlendirildi. Testler yalnız postoperatif (ortalama 26 ay, maksimum 72, minimum 3 ay) uygulandı. Bulgular: Olguların testlere yanıtları iyi ve düşük düzey şeklinde realize edilerek değerlendirildi. Worth 4 nokta testinde 25 olguda (% 48), Titmus testinde 21 olguda (% 40) iyi düzeyde yanıt alındı. Her iki teste iyi düzeyde yanıt 17 olguda (% 32) elde edildi. 8 konjenital ezotropya olgusunda 1 olgunun (% 12) iyi düzeyde yanıtı olduğu gözlendi. İyi binoküler yanıt oranları yönünden ezotropya ve ekzotropya grubu arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Motor başarı düzeyi 0-8 prizm dioptri olanlar ile 8-16 prizm dioptri olan olgu grupları arasında binoküler kazanım yönünden anlamlı fark görülmedi (p>0.05). Görme keskinliğine göre 5/10 ve altında olan olgular ile 5/10 üzerinde olan olgular karşılaştırıldı. Anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). Sonuç: Literatüre göre daha düşük oranda da olsa önemli ölçüde binoküler görme elde edilmesi (% 40-48) nedeniyle, uzun süreli konkomitan şaşılıkların cerrahi tedavisinin sadece estetik değil, aynı zamanda önemli oranda fonksiyonel iyileşme de sağladığı sonucuna varıldı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: The evolution of binoculer vision after surgical alignment of long term concomitant strabismus. Material and Method: Fifty-three strabismus cases who were treated surgically between 1 994-2000 and had a successeful postoperative motor alignment within ±16 prism diopters were included into study. The subjects were tested with W4D and Titmus tests postoperatively. Results: Case responses accepted as positive or negative. In W4D test 25 cases (48%) and in Titmus test 21 cases (40%) have positive response. 17 subjects gave positive response to both tests. One of 8 congenital esotropia cases (12%) have binocular response. There is not a significant difference in positive response between exotropia and esotropia cases (p>0.05). There is not a significant difference between the subjects whom motor alignment are within 0-8 prism diopter and 8-16 prism diopter (p>0.05). Visual acuity in bad eye lower than 5/10 and upper 5/10 were compared. There was not a significant difference (p>0.05). Conclusion: Though lesser than the literature, we have important positive response rate of binocular vision (40-48 %). We consider that the aim of the surgical therapy of strabismus is not only an estetic issue but also a functional benefit in binocular vision in long term strabismus. 36